Bitcoin madencileri RIOT ve Bitfarms arasındaki satın alma savaşı sürüyor

İki büyük Bitcoin madencilik şirketi olan RIOT Platforms ile Bitfarms arasındaki satın alma çatışması devam ediyor. RIOT'ın, şirket hisselerini daha fazla almasına karşı çıkan ve "zehirli hap planı"nı devreye sokmak isteyen Bitfarms'ın bu hamlesine RIOT sert tepki gösterdi. RIOT şirketi, Bitfarms'ın hem yönetim kurulu başkanının hem de geçici CEO'sunun görevden alınması gerektiğini belirtiyor.

ABD’nin en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan RIOT Platforms, bir türlü Bitfarms şirketini satın alma girişimlerini sonuçlandıramıyor. Nisan ayında Bitfarms için 950 milyon dolarlık teklifte bulunan RIOT, “Hayır” cevabı almıştı. Bunun üzerine Bitfarms’ın %13’lük hissesini satan alan RIOT’a ise, Bitfarms “zehir hap planı” ile karşılık vermeye çalışıyor.

“Zehirli hap planı” nedir?

Zehirli hap planı, satın alınmak istenen hedefteki şirketin yönetim kurulunun ek hisse çıkarma hamlesi olarak bliniyor. Yani burada Bitfarms firması, RIOT’ın belli bir hisse oranının üzerine çıkması durumunda, ek hisse çıkarmayı ve indirimli fiyattan bunu yatırımcılara satmayı planlıyor. Bu sayede, RIOT’ın sahip olduğu hisselerin oranı da düşmüş olacak. Tabii ki Bitfarms hisselerinde de bir değer kaybı yaşanması kaçınılmaz olacak.

RIOT tepki gösterdi: Bu şirketin aleyhine bir durum

RIOT Platforms’dan yapılan açıklamada ise Bitfarms’ın bu adımının, kurumsal şirket politikalarına uymadığı ve hissedarların da aleyhine olduğu ifade edildi. Geçici CEO ve yönetim kurulu başkanının görevden alınması gerektiği belirtilen açıklamada ayrıca bağımsız olan en az iki kişinin de yönetim kuruluna girmesinin doğru olacağı yazıldı.

%15 geçilirse, “zehirli hap” devreye girecek

Zehirli hap planı çerçevesinde, eğer herhangi bir şirket, 20 Haziran-10 Eylül günleri arasında Bitfarms’ın %15’lik hissesine sahip olursa, hissedarlar için yeni hisseler çıkarılması öngörülüyor.

Geçtiğimiz gün Donald Trump ile bir görüşme gerçekleştiren madencilik şirketleri yöneticileri arasında yer alan RIOT CEO’su Jason Les, “Burada ciddi yönetim sorunları var. Hissedarların da kararları önemlidir. Onların fikirlerinin ciddiye alındığı bir yönetim olmalıdır” dedi.

“RIOT bize saldırıyor”

Bitfarms ise bu açıklamaya gece geç saatlerde karşılık verdi ve, “RIOT bizim yönetim kurulumuza saldırmaktadır. Yapılan teklif, hiçbir şekilde hissedarlarımızın çıkarlarına değildir” dedi.

Hisse oranı artıyor

Mayıs ayında Bitfarms’ın %9’luk hissesine sahip olan RIOT, bu oranı %13.1’e kadar çıkardı. Geçtiğimiz hafta RIOT, bu durumu SEC’ye de resmen bildirdi. Şu anda RIOT, Bitfarms’ın en büyük hissedarı konumunda yer alıyor.

Bitfarms’ın eski CEO’su olan Geoffrey Morphy, şirkete mayıs ayında, sözleşme şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle 27 milyon dolarlık bir tazminat davası açmıştı. Morphy, yönetim kurulu tarafından görevden alınmış ve yerine firmanın kurucularından olan Nicolas Bonta geçici olarak getirilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl