Bitfarms şirketi %99’luk temiz enerjiyle yüzlerce BTC çıkarıyor

Bitcoin madenciliği firması Bitfarms, içinde enerji harcamaları ve üretiminin de olduğu önemli bilgileri paylaştı. Şirket yüzde 99'u temiz enerjiyle olmak üzere günde 12.5-13.5 civarında BTC çıkardığını açıkladı.

bitcoin (61)

Bitcoin başta olmak üzere kripto para madenciliğinde en çok tartışılan konulardan biri de, harcanan enerjinin ne şekilde elde edildiği. Özellikle Mayıs ayında Elon Musk’ın tweet’leriyle gündeme damga vuran bu tartışmalar, birçok şirketin yenilenebilir enerjiye geçmesiyle de ciddi şekilde azalmaya başladı.

Bu konuda önemli gelişme kaydeden şirketlerden birinin de Bitfarms olduğu görülüyor. Şirket Bitcoin madenciliğinde kullandığı enerjiyle ve çıakrılan Bitcoin sayılarıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Yüzde 99’u temiz enerji

Bitfarms yayınladığı raporunda, saniyede 1,4 exahash’lik hash oranı kapasitesinin yüzde 99’luk kısmının tesislerdeki hidro güç üniteleryle elde edildiğini açıkladı. Madencilik firması Haziran ayında da Nasdaq’ta listelenmeye başlamıştı.

Madencilik oranında büyük artış

Şirket verdiği bilgide, Temmuz ayı boyunca 391 yeni Bitcoin çıkardığını açıkladı. Bu rakam ise Ocak 2021’de çıkarılan BTC’lerden yüzde 96 oranında daha fazla. Bitfarms’a göre günlük çıkarılan BTC sayısı ise yaklaşık 12.5-13.5 civarında…

1678 BTC kasaya!

Bitfarms bu senenin ilk 7 ayında toplamda 1748 BTC çıkardı. Firma verdiği bilgide bu Bitcoin’lerin 1678 tanesini 1 Ağustos tarihi itibariyle saklama cüzdanlarına koyduğunu açıkladı. Bu rakam ayrıca, şirketin bu sene çıkardığı toplam BTC miktarının da yüzde 96’sına denk geliyor. Yani Bitfarms adeta ne çıkardırysa, kasaya koydu! Ay kapanış fiyatına bakılarak bir hesaplama yapıldığında Bitfarms yaklaşık 70 milyon dolarlık BTC’yi kenara koymuş durumda.

Çin’deki yasaklar kâr getirdi

Şirket yaptığı açıklamada Çin’deki yasaklar ile birlikte Bitcoin için harcanan ortalama maliyette düşüş olduğuu ve bu sayede daha fazla Bitcoin çıkarılarak HODL edilebildiğini belirtti. Hatırlanacağı üzere Çin’de, kripto para madencilerine karşı başlayan büyük operasyon hash oranlarının düşmesine neden olmuştu. Faaliyetler etkilenmeyen madenciler ise, madencilik zorluğunun azalmasıyla daha rahat ve ucuza Bitcoin çıkarabilmişlerdi.

“Daha fazla BTC eklemeyi plânlıyoruz”

Bitfarms kurucusu ve CEO’su Emiliano Grodzki bu politikalarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“2021’in başından bu yana çıakrdığımız BTC’lerin yüzde 96’sını kendimize saklamayı baaşrdığımız için mutluyuz. Büyüme hedeflerimizi gerçekleştirdikçe daha fazla Bitcoin almayı düşünüyoruz. Yılın ikinci yarısında bilançomuza ilk yarısına oranla çok daha hızlı BTC eklemeyi plânlıyoruz”

2021 ve 2022’de toplam 55 bin cihaz bekliyorlar

Madencilik şirketinden yapılan açıklamada ayrıca büyüme hedeflerinden de bahsedildi ve verilen siparişlerin ardından 2021 ve 2022 yıllarını kapsayacak şekilde 55 bin 300 cihazın teslimatının beklendiği ve 2022 yılı sonu itibariyle de saniyede 8 exahash’lik bilgisayar gücüne sahip olunmasının hedeflendiği belirtildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl