Bitfinex borsası satoshi modunu aktifleştirdi

Kripto para borsası Bitfinex, platform üzerinde Satoshi ve Bit modlarını etkinleştirdi. Borsa kullanıcıları bundan sonra varlıklarını, bir Bitcoin'in 1 milyonda biri olan "bit" ya da 100 milyonda biri olan "satoshi" bazında da görebilecekler.

Başta Bitcoin maksimalistleri olmak üzere birçok kripto para yatırımcısı bir gün Bitcoin’in çok ciddi değerlere ulaşmasıyla birlikte konuşmaların ya da hesaplamaların satoshi bazında yapılacağını iddia ediyor.

O dönemler için bugün henüz erken olsa da, Bitfinex borsası bu yönde bir adım attı ve “satoshi” modunu etkinleştirdi. Bundan sonra borsa kullanıcıları “SAT” modunu kullanarak, yani satoshi’yi ölçüm birimi olarak seçerek işlem yapabilecekler. Özellikle küçük meblağlar için satoshi modunun kolaylaştırıcı olacağı düşünülüyor.

BIT modu da aktifleştirildi

Bitfinex, satoshi moduna ek olarak mikro-bitcoin yani BIT modunu da etkinleştirdi. Bilindiği üzere 1 BİT, bir Bitcoin’in 1 milyonda birine eşit. Ya da bir başka türlü hesaplamayla da “1 BIT, 100 satosshi’ye eşit” denilebilir.

Şu anda 1 BTC fiyatının 40 bin dolar olduğu düşündüğünde 1 BIT, 0.04 dolara eşit oluyor. 1 sat ise 0.0004 dolar.

“Küçük işlemler kolaylaşacak, sistem daha iyi anlaşılacak”

Konuyla ilgili konuşan Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino şu ifadeleri kullandı:

“Bizim gibi kripto para endüstrisinde öncü olan ve Bitcoin’in orijinal olarak oluşturulduğu kültürü unutmayan borsalar için satoshi modunu açmak yapılması gereken bir hareketti. Bu adımla, küçük Bitcoin meblağlarının transferleri daha da kolaylaşacak ve aynı zamanda belki de ilk kez bu teknolojiyle tanışan kişiler, çok daha rahat ve kolay şekilde sisteme alışacaklar”

Sıfırlar karışmamalı

Bilindiği üzere Bitcoin’in fiyatının ciddi şekilde artmasıyla, küçük meblağlarda işlem yapanlar küçük bir hata ile büyük sorunlar yaşayabiliyorlar. Kripto para yatırımcılarının çoğu, harcamalarda, borsa ya da cüzdan işlemlerinde tek bir rakamı yanlış yazmamak için ciddi şekilde dikkat ediyor.

Satoshi ve BIT bazında yapılacak işlemler rakamların çok daha rahat şekilde idrak edilmesini sağlayacak.

Bitcoin’in binde birine denk gelen milli-bitcoin ölçüm değeri ise çok az bir kısım platform tarafından kullanılıyor. Bitcoin yatırımcıları genelde bu ölçümü kullanmaya gerek duymuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl