Bitfinex ve Tether, başsavcılıkla anlaştı, New York’taki faaliyet sonlandırıldı

Kripto para borsası Bitfinex ve stabil kripto para USDT’nin ihraççısı Tether, 2 yıldan uzun bir süredir devam eden dava sonucunda New York Başsavcılığı’yla anlaşmaya vardılar ve bu konuyla ilgili belirsizlik son buldu. Uzlaşmanın bir parçası olarak iki şirket de 18.5 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. Ayrıca savcılık, şirketlerin New York’taki faaliyetlerini sonlandırdığını açıkladı.

New York Başsavcısı Letitia James yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bitfinex ve Tether şirketleri kendi sistemlerini devam ettirmek adına, dikkatsizce ve kanunsuzca hareket ederek çok büyük bir finansal kaybı kapatmışlardır. Tether şirketinin sahibi olduğu sanal paranın tamamen ABD doları destekli olduğu iddiası tüm zamanlar boyunca bir yalandı”

Savcılığın açıklamasında Tether’in 2017’de birkaç ay rezervlerini açık şekilde saklamadığı ve Crypto Capital ile olan sorunları da zamanında kamuya açıklamadığı belirtildi.

Bitfinex ve Tether tarafı ise şu açıklamayı yaptı:

“Tether ve Bitfinex, New York Başsavcılığı ile uzlaşmaya varmıştır. 2,5 senelik bir süreden ve 2,5 milyon sayfalık bilgi paylaşımının ardından hiçbir kanunsuz hareketimiz olmamasına rağmen bu durumu çözmek adına 18,5 milyon dolar ödemeyi kabul ettik. USDT’nin arkasında rezerv olmadan çıkarıldığına ve kripto para fiyatlarını etkilediğine dait hiçbir bulgu yoktur. Bu anlaşmayla, endüstrinin geleceğine ne kadar güvendiğimizi ve her çeyrekte açıkladığımız Tether rezervlerimizle şeffaflığa olan bağlılığımızı göstermiş bulunuyoruz.”

Bitfinex baş hukuk müşaviri Stuart Hoegner konu hakkındaki yorumunda, “Ödediğimiz 18.5 milyon dolar ile işimize devam etmek ve bu konuyu geride bırakmak istediğimizi de herkese göstermiş olduk. Tether, gönüllü olarak rezervleri hakkındaki tüm bilgileri bu soruşturma sürecinde savcılığa zaten sunmuştu. Şimdi 2 sene daha bunu yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

2019 yılının Nisan ayında New York Başsavcılığı Bitfinex’in; ödeme sağlayıcısı bir şirket olan Crypto Capital’de uğradığı 850 milyon dolarlık zararı gizlice Tether şirketinin fonlarını kullanarak kapadığını iddia etmişti. Kaybedilen fonlar yüzünden 2018 yılında Bitfinex kullanıcıların çekim işlemlerinde sorunlar yaşadığı belirtilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl