New York Başsavcılığından Bitfinex ve Tether’e son uyarı

New York Başsavcılığı, Bitfinex ve Tether'dan 17 önce istenen belgelerin hala ulaşmadığını ve gerekli dosyanın iki ay içinde gönderilmesinin zorunlu olduğunu bildirdi.

tether-usdt

New York Başsavcılığı’nın kripto para dünyasının tartışılan iki şirketi, Bitfinex ve Tether konusunda sabrı tükenmek üzere…

Başsavcılık üst düzey icra danışmanı John Castiglione, regülasyonlarla ilgili yapılacak toplantı öncesinde kurumun, 17 ay önce istediği belgelerin hala kendilerine ulaşmadığını ve gerekli dosyanın 2 ay içinde gönderilmesi zorunluluğunu belirten bir mektubu 2 şirkete gönderdi.

İki kardeş şirketi temsil eden avukat ise konuyla ilgili olarak istenilen belgelerin çok geniş kapsamlı bir konuyu ilgilendirdiğini ve bunun sınırlandırılması gerektiğini belirtti.

Castiglione, “Gecikmeler sona ermeli ve katılımcılar derhal talepleri yerine getirmeye yönlendirilmelidir” derken, New York Eyalet Yüksek Mahkemesi Yargıcı Joel M. Cohen de Bitfinex ve Tether’in henüz hiçbir belgeyi teslim etmemiş olmasından ötürü aldığı şikayetlerden sonra sonra duruşmayı perşembe gününe aldı.

“Müşteriler bize güveniyor, piyasa değeri 14 milyar dolar oldu”

Bitfinex’i temsil eden Steptoe ve Johnson LLP’nin bir avukatı olan Charles Michael da yazdığı mektupta Tether’in Bitfinex’e para ödünç vermesini engelleyen bir tedbirin 90 gün daha uzatılmasına karşı çıktı ve “Gizlendiği iddia edilen belgeler 17 aydır açıkta duruyor. Müşteriler Tether’lerini istedikleri gibi kullanıyorlar. Yasak olmadan… Hatta piyasa değeri 14 milyar dolara çıkarak 6 kat artmış durumda… Müşteriler bize güveniyor” dedi.

17 aylık hikaye nasıl başlamıştı?

Uzun bir zaman dilimine yayılan Nisan 2019’da başladı. Başsavcılık Ofisi, Bitfinex’in müşterilerinin 1 milyar dolarlık fonlarına erişimi kaybettiğini ve bu parayı Tether’den alarak örtbas ettiğini belirtmişti. Tether’in şirket sahibi ve bazı yöneticileri Bitfinex ile aynı… Şirket danışmanları ise yasal olarak kredinin ve kredi görüşmelerinin birbirinden bağımsız olarak müzakere edildiğini söylemişlerdi.

Daha sonra ise Başsavcılık ofisi NYAG, Tether’in Bitfinex’e daha fazla fon göndermesini engelleyen bir tedbir kararı aldı ve firmalara anlaşmalarla ilgili tüm belgeleri ve diğer endişelerin yanı sıra Tether ihraçları hakkındaki belgeleri paylaşmalarını emretti.

Bitfinex ve Tether ise bu karara itiraz etmiş ancak Temmuz’daki temyiz mahkemesinin kararıyla buradan da iki şirket için red kararı çıkmıştı.

Pazartesi günü iki firmaya gönderilen mektup ise artık başsavcılığın sabrının sınandığını gösteriyor. NYAG, Bitfinex ve Tether’in bir hafta içinde ABD dolarıyla para çekme talepleri, vergi belgeleri ve hesap bilgileri içeren geniş bir dosya hazırlamasını talep ediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl