Bitget’ten “deepfake” araştırması: En etkili savunma hattı kullanıcılar

Dünyanın lider kripto para platformu ve Web3 şirketi Bitget, "deepfake" teknolojilerinin kripto para sektörü üzerindeki etkisini araştırdı.

Dünyanın lider kripto para platformu ve Web3 şirketi Bitget, “deepfake” teknolojilerinin kripto para sektörü üzerindeki etkisini araştırdı. Yayımlanan rapora göre suç amaçlı “deepfake” kullanımında keskin bir artış görülüyor. Sonuçlar bu artışın 2022 yılı başından bu yana toplamda 79.1 milyar doların üzerinde kayba yol açtığını ortaya koyuyor. Araştırma, 2022, 2023 ve 2024 yıllarına dair tahminleri içeren mağdur kayıplarını analiz ederek kripto para alanında “deepfake” dolandırıcılıklarını ele alıyor.

Bitget’in “Dolandırıcılık Önleme Ayı” kampanyasından ve uzman girdilerinden elde edilen raporları baz alan araştırmada, kötü niyetli pazarlama, “influencer” konuşmaları ve sahte eğitim videolarının altını çizildi. Sosyal medyadaki içerikler ve kolluk kuvvetleri ile doğrulama/kontrol hizmetlerinden alınan veriler, kullanıcı gizliliğini korumak için sistematik olarak düzenlenen verilerle tutarlılık sağlıyor.

2025’te maliyet artabilir

“Bitget Araştırması “Deepfake raporu”, kripto sektöründe geçen yıla kıyasla 2024’te küresel olarak %245 artış gösteren kötü niyetli “deepfake” kullanımının giderek karmaşıklaştığını gösteriyor.
Bazı hükümetlerin çeşitli girişimlerine rağmen, “deepfake” kullanımından kaynaklanan üç aylık kayıplar 2025 yılına kadar yaklaşık 10 milyar dolara ulaşabilir. 2024 yılında bu tür suçlardan kaynaklanan kayıpların ise 25,13 milyar doları bulması bekleniyor.

Bitget CEO’su Chen Uyardı: Kullanıcılar en etkili savunma hattı

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bitget CEO’su Gracy Chen, “En etkili savunma hattı kullanıcılar” dedi ve şu ifadeleri kullandı:

“Deepfake’ler kripto sektörüne güçlü bir şekilde giriyor ve düzgün eğitim ile farkındalık olmadan bunları durdurmak için yapabileceğimiz çok az şey var. Küresel ölçekte kapsamlı bir yasal ve siber güvenlik çerçevesi oluşturulana kadar, kullanıcıların dikkatli olmaları ve dolandırıcılık ile gerçek teklifleri ayırt etme becerileri, bu tür suçlara karşı hala en etkili savunma hattı olarak ön plana çıkıyor. İşte bu nedenle Bitget haziran ayında ‘Dolandırıcılık Önleme Ayı” kampanyasını başlattı. Slowmist ve diğer işbirlikçilerle ortaklık kurarak, daha fazla kullanıcının kriptoda güvenli bir şekilde gezinmesine yardımcı olmak için bir dizi eğitici makale ve poster yayınlayacak, güvenlik ipuçları içeren Twitter Spaces’e ev sahipliği yapacak ve dış mekan güvenlik uyarı reklam panoları yerleştireceğiz.”

Sosyal mühendislik ve botlar Kullanılıyor

Suçlular tarafından kullanılan tekniklerin derinlemesine analizi, tercih ettikleri yöntemlerin sosyal mühendislik ve botlar olduğunu gösteriyor. Dolandırıcılar ayrıca davranışsal örüntü tanıma teknolojileri, ses değiştirme, makine öğrenimi ve yüz değiştirme algoritmaları da dahil olmak üzere yapay zekadaki yeni gelişmeleri aktif olarak kullanıyor. Bu tür gelişmeler, suçluların dolandırıcılık amacıyla kimlik hırsızlığı ve taklitçilikten yararlanmasına ve kriptoda dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirmesine olanak tanıyor.

2022 yılının başından bu yana kripto para dolandırıcılığı kayıpları 79,1 milyar dolara ulaştı. Sosyal mühendislik ve bot dolandırıcılığı, 2024 yılının ilk çeyreğinde “deepfake” suçlarının %14,21’ini oluşturdu ve kayıplar 2,03 milyar dolara ulaştı. Raporda, etkili önlemler alınmadığı takdirde, kripto “deepfake” suçlarındaki yükselişin 2026 yılının başlarına kadar %70 oranında artabileceği belirtiliyor.

Raporda yer alan veriler, 2026 yılının başlarında kripto sektöründeki deepfake suçlarının %70 oranında artabileceğini gösteriyor. Kötü niyetli “deepfake” faaliyetlerindeki artışın başlıca nedenleri piyasadaki dalgalanma, “deepfake” teknolojisindeki ve sosyal mühendislik taktiklerindeki ilerlemeler ve doğrulanmamış bilgilerin yol açtığı artan yatırımcı risk alma eğilimi.

Rapor, kripto alanındaki en yaygın “deepfake” türleri arasında kimlik hırsızlığı, bot ağları için “deepfake” tarafından oluşturulan sahte kimlikler, piyasa manipülasyon planları, yatırım dolandırıcılığı ve diğerlerinin yer aldığını gösteriyor. Kayıplar açısından sahte haber suçlarının en büyük alt kümesinde dolandırıcılık, yasadışı bağış toplama, sahte arabuluculuk, sosyal mühendislik saldırıları, dezenformasyon ve sahte duyurular bulunuyor.

Mevzuat çerçevelerinin uyarlanması ve sektör oyuncularının teknolojik yeteneklerinin geliştirilmesi, kripto alanında “deepfake” kullanımının artışını engellemek için büyük önem taşıyor. Piyasa katılımcıları ve hükumetler arasındaki iş birliği, bu tür suçların bölgesel hakimiyetinin değişmesini önlemek için küresel olarak çok önemli olduğu belirtildi.

Bitget, kullanıcılara zarar verebilecek “deepfake” ve diğer oltalama saldırıları konusunda farkındalık yaratarak kullanıcılarına yardımcı oluyor. SumSub gibi iş birlikleriyle Bitget, kimlik doğrulama, yüz biyometrisi, doküman dışı doğrulama ve veritabanı doğrulama ile “deepfake” dolandırıcılıklarını %99’un üzerinde bir doğruluk oranıyla tespit edip önleyerek dünya çapındaki 25 milyon kullanıcısını güvence altına almayı hedefliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl