Alameda’nın istediği 50 milyon $’lık WBTC’yi vermediler!

Dijital varlık saklama şirketi BitGo'nun, Alameda Research şirketinin iflas etmeden birkaç gün önce talep ettiği 50 milyon dolarlık Wrapped Bitcoin'i vermediği belirtildi. Konuyla ilgili açıklama ise bir Twitter Spaces yayınında BitGo CEO'su Mike Belshe tarafından yapıldı.

BitGo CEO’su Mike Belshe, bir Twitter Spaces yayınında, Alameda şirketinin kendilerinden 50 milyon dolar değerde 3 bin WBTC talep ettiğini ancak bu talebe olumsuz cevap verdiklerini belirtti. Belshe, Alameda’dan kendilerine ulaşan kişiyi tanımadıklarını ve talebin olağan süreç dışında yapıldığını, bu yüzden “Hayır” yanıtını verdiklerini söyledi.

“Güvenlik sürecini geçemeyen ve tanımadığımız biri istedi”

Belshe ayrıca BitGo personellerinin, ilgili firmaların konuyla alakadar olan çalışanlarını tanıdıklarını ancak Alameda’dan kendilerine talepte bulunan kişi hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Bu kişinin güvenlik prosedürünü de tamamlayamadığını kaydeden Belshe şu ifadeleri kullandı:

“Alameda’yı temsil eden bu kişi güvenlik prosedürlerini de geçemedi. Ayrıca WBTC yakım işlemleri hakkında da bir bilgisi yoktu. Biz de onlara ‘Bu yakım işlemleri, bilinen yakımlar gibi değil. Ayrıca bu kişinin kim olduğunu da bilmemiz gerekiyor’ dedik. Biz bu konuda onlardan cevap beklerken birkaç gün içinde iflas açıklaması yaptılar. Zaten iflas gelince biz de tüm süreci tamamen durdurduk”

Alameda WBTC’leri yaktı ve BTC almayı bekliyor!

Öte yandan tüm bu yaşananlara rağmen, Alameda’nın 3 bin BTC konusundaki ısrarı zincir üstü verilere de yansımış durumda… Bilindiği üzere WBTC karşılığında BTC almak isteyen şirketler, WBTC’leri yakım adresine gönderiyor ve daha sonra BTC almaya hak kazanıyor. Etherscan’den elde edilen görüntülere göre; 9 Kasım’da Alameda cüzdanından çıkan 3 bin WBTC, yakım adresi olan WBTC kontrol sözleşmesine gönderildi. Daha sonra da WBTC’ler yakıldı. Yani Alameda aslında BTC’ye dönüşüm için gerekli olan süreci tamamladı.

Ancak işlemlerde son olarak saklama şirketi olan BitGo’nun onayı da gerekiyor. Ve şu anda WBTC panelinde 3 bin BTC’lik çekim talebi hala “askıda” olarak gözüküyor.

Öte yandan BitGO’nun toplamda tuttuğu 202.255 BTC’nin karşılığında ise dolaşımda 199.238 WBTC olduğu görülüyor. Yani Alameda’nın almak istediği yaklaşık 3 bin BTC burada yok.

CEO Belshe, tüm bu yaşananların BitGO’nun güvenlik önlemlerinin ne kadar iyi olduğunu gösterdiğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl