8 yıl hapsi istenen Bithumb CEO’su suçsuz bulundu

Güney Kore'nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Bithumb'ın eski yönetim kurlu başkanı Lee Jung-Hoon, 70 milyon dolar dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla yargılandığı mahkemede suçsuz bulundu. Lee Jung-Hoon'un 8 yıl hapsi isteniyordu. Mahkeme kararının Bithumb'ın en büyük hissedarının intiharından günler sonra açıklanması da dikkat çekiyor.

Bithumb eski yönetim kurulu başkanı Lee Jung-Hoon çıktığı ilk duruşmada, kendisi hakkındaki suçlamalardan aklandı ve beraat etti. Jung-Hoon, Bithumb’ın satın alınması esnasında meydana geldiği belirtilen 70 milyon dolarlık dolandırıcılık iddiasıyla karşı karşıyaydı.

8 yıllık hapis cezasından kurtuldu

Dava, Lee Jung-Hoon’un, BK Group’un başkanı Kim Byung-gun’dan Bithumb’u satın almak için yapılan müzakereler sırasında 100 milyar won’luk (yaklaşık 70 milyon dolar) dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla 2018 yılının ekim ayından bu yana devam ediyordu ancak Jung-Hoon henüz hiçbir duruşmaya katılmamıştı. Bithumb eski yönetim kurulu başkanının 8 yıllık hapsi isteniyordu.

İntihardan bir hafta sonra açıklandı

Mahkeme kararının açıklandığı gün de ilginç bir döneme denk geldi. Bithumb borsasının en büyük hissedarı konumunda olan ve hisse fiyatıyla zimmete para geçirme ile suçlanan Park Mo’nun geçen hafta evinin penceresinden atlayarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl