Bithumb’da fiyatlar uçuşa geçti: Bazı kripto paralar %600 daha pahalı

Güney Kore merkezli kripto para borsası Bithumb'da Kimchi Primi geri döndü. Bazı kripto paralar, diğer borsalara göre 6 kat daha yüksek seviyeden işlem görüyor.

NewsBTC’de yer alan habere göre Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Bithumb’da bazı kripto paralarda anormal artışlar yaşandı. Bir örnek olarak Ethos, Bithumb’da dünya ortalamasının yaklaşık 6 kat üstünde işlem görüyor.

Birçok kişi, bu gülünç derecede yüksek fiyatları yerel kripto para yatırımcılarının son aylarda alışmaya başladığı Kimchi Primi’ne atfetti.

Bilmeyenler için Kimchi Primi, Güney Kore borsaları ve diğer borsalar arasındaki fiyat farkını tanımlamak için kullanılıyor. Aralık ayında Bitcoin, 19,500 dolara ulaştığı sırada Güney Kore borsalarındaki Bitcoin fiyatları, 25,000 dolardaydı.

Ancak Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu Başkan Yardımcısı’nın açıklamasında belirtildiği üzere, prim devlet uygulamalarının doğrudan bir sonucu olarak azalmıştı. Kim Yongbeom birkaç gün önce “Hükümetin pratik politakaları Kimchi Primi’nin Güney Kore’de kaybolmasına neden oldu. Şu an itibari ile kripto paraların fiyatı, Güney Kore borsalarında diğer piyasalarla neredeyse aynı.” demişti.

Bithumb, geçtiğimiz ayın sonuna doğru 30 milyon dolarlık kripto para çalınan bir saldırı geçirmişti. Borsa, bu saldırının ardından para yatırma ve çekme işlemlerini kapatmıştı. Herhangi bir borsanın işleyişi için gerekli olan bu iki temel özelliğin hala kapalı olması büyük olasılıkla alıcıların emirleriyle eşleşmeye yetecek kadar satıcı bulunmadığı bir duruma neden oldu. Böyle olunca da arz-talep dengesinden dolayı fiyatlar yukarı tırmandı.

Bithumb’da yalnızca Ethos değil, Ethos’un yanı sıra NEM, Aeternity, TenX, Ox ve Augur gibi birçok kripto parada da önemli fiyat farklılıkları görüldü. Güney Kore merkezli borsada fiyat makasının bu kadar açılmasının ardından CoinMarketCap, Bithumb verilerini ortalama hesaplamasından kaldırdı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl