Bithumb yöneticisine para karşılığında coin listeleme soruşturması

Güney Kore’de Bithumb kripto para borsasına yönelik soruşturmalar sürüyor. Bithumb’ın gerçek sahibi olduğundan şüphelenilen Kang-Jong-hyun geçtiğimiz ay zimmetine para geçirme suçlamasıyla tutuklanmıştı. Şimdi de Seul Güney Bölgesi Savcılık Ofisi, Güney Koreli savcıların Bithumb’ın holding şirketinin CEO’su Lee Sang-jun’u platformda belirli kripto para birimlerinin listelenmesinde rüşvet aldığı iddiasıyla soruşturduğunu açıkladı.

Bir Bithumb sözcüsü konuyla ilgili, “Savcılık tarafından soruşturma altında olduğu için konuyla ilgili yorum yapmak zor. Soruşturma, Bithumb Holdings’e değil, bir kişiye yapıldı ve neyle ilgili olduğunu bilmiyoruz.” dedi.

Soruşturma altına alınan kripto borsalarının sayısı artıyor

Bithumb da dahil olmak üzere, yasa dışı listelemeler nedeniyle soruşturulan kripto para borsalarının sayısı son aylarda artıyor. Şubat ayında, eski bir Coinone yetkilisi de Seul Güney Bölge Savcılığı tarafından soruşturma altına alınmıştı.

Coinone’un eski bir çalışanı olan Jeon Mo-soo, şu anda savcılık tarafından Güney Kore’de ihraç edilen birkaç coin’i listeleme karşılığında yüz milyonlarca won aldığı iddiasıyla soruşturuluyor.

Kripto para borsaları alarmda

Önde gelen kripto para borsaları Bithumb ve Coinone’un yasa dışı listelemeler nedeniyle arka arkaya soruşturmaya alınmaları diğer kripto borsalarını da alarma geçti. Kripto endüstrisi, kripto paraların rüşvet karşılığında listelendiği yasa dışı listelemelerle ilgili tartışmalarla boğuşuyor. Bu sebeple başka yerlerde başka sorunların tetiklenebileceğinden endişe ediliyor.

Bir kripto analiz firmasının temsilcisi, “Borsaların para karşılığında coin listeleme hikayesi uzun zamandır var. Bu sadece teyit edilmemiş bir söylentiydi, ancak sektördeki herkesin zaten bildiği bir sorun.” diye konuştu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl