Bitcoin madenciliği devi Bitmain’e 5 milyon dolarlık dava

Kripto para madenciliği devi Bitmain, izinsiz madencilik yaptığıyla iddiasıyla 5 milyonluk toplu bir davayla karşı karşıya. Şikayette, Bitmain'in müşterilerinin elektriğini kullanarak kendi menfaatine madencilik yaptığı ileri sürüldü.

19 Kasım’da, Los Angeles eyaletinde ikamet eden Gor Gevorkyan, Kuzey California Federal Mahkemesi’nde Bitmain’in hem ABD hem de Çin merkezli kuruluşlarına karşı dava açtı. Gevorkyan, Bitmain’in cihazlarının müşterilerinin kaynaklarını kullanarak kendi çıkarları için madencilik yaptığını iddia ediyor. Bunu da kurulumdan önce yaptıklarını söylüyor.

CoinDesk’te yayınlanan şikayet dilekçesine göre, karmaşık ve zaman alıcı kurulum prosedürleri tamamlanıncaya kadar Bitmain’in ASIC cihazları, müşterilerinin elektriğini kullanarak müşterilerinin yerine Bitmain’in menfaatine kripto para üretimi yapmak üzere önceden yapılandırılmış.

Belgeye göre 100’den fazla kişi şikayette bulunmuş durumda. Bu da faizler ve işlem ücretleriyle birlikte 5 milyon doları aşıyor.

Gevorkyan, bu yılın Ocak ayında Bitcoin madenciliği yapmak için Bitmain ASIC cihazları aldığını ancak cihazların yapılandırılmasında zorluklarla karşılaştığını ve kurulumun zaman aldığını söylüyor.

Gevorkyan, şikayetinde şunları belirtiyor:

“Bu süre zarfında ASIC cihazları davalı firmanın menfaatine kripto para madenciliği yapmak üzere önceden yapılandırılmış. Ayrıca bu süre zarfında, ASIC cihazları tam güç modunda çalışarak davacının yüklü miktarda elektriğini tükettiler.”

Ayrıca Gevorkyan, Bitmain’in bu haksız iş pratiğinin ASIC cihazlarının kendi hesabına bağlanmasına kadar devam ettiğini de ekliyor.

Sonuç olarak, Gevorkyan ve diğer davacılar, Bitmain’in haksız ve aldatıcı uygulamaları nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflarının olabilecek en yüksek faiziyle birlikte iadesini, Bitmain’in iddia edilen haksız eylemlerini durdurmasını talep ettiler.

Özetle, şikayette şunlar söyleniyor:

“Bitmain, ASIC cihazlarının müşterilerinin özelliklerine göre yapılandırılmasıyla ilgili geçen her saniyede para kazanıyor. Ayrıca ASIC cihazlarının çalışma maliyetlerini de müşterilerinin sırtına yüklüyor.”

Bitmain’in kendisi de bu ayın başlarında ABD Federal Mahkemesi’nde, şirketin Binance’deki hesabından 617 BTC çaldığı iddia edilen kimliği belirsiz kişiye karşı dava açmıştı.

Haber: CoinDesk

→BİTMEX’TE TASFİYE HAZIRLIĞI: SİGORTA FONUNA 1450 BTC BİRDEN EKLENDİ

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl