Bitmain dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği tesisini açtı

Çin kripto para madencilik donanımı üreticisi Bitmain, Texas'ta dünyanın en büyüğü olduğunu iddia ettiği Bitcoin madenciliği tesisini açtı.

Çin kripto para madencilik donanımı üreticisi Bitmain, Texas’ta dünyanın en büyüğü olduğunu iddia ettiği Bitcoin madenciliği tesisini açtı.

21 Ekim’de yayınlanan bir basın açıklamasında Bitmain, projenin Rockdale Belediyesi Gelişim Bölgesi ve Kanadalı teknoloji şirketi DMG Blockchain Solutions ile birlikte tamamlandığını açıkladı.

Yerel ekonomiyi destekleme sözü

Basın açıklamasında, ABD’nin Teksas eyaletinde, Austin’in doğusundaki Milam ilçesinde bulunan Rockdale’in yerel ekonomisiyle çalışmaya büyük önem verildiği belirtildi.

Şu anda 25 MW’lık kapasitesi olan tesisin 50 MW’lık üretim yapacak bölümünün inşası da sürüyor. 33 bin dönümlük bir alana yayılacak olan yerin 300 MW’lık kapasiteye ulaşması bekleniyor.

Bölgenin daha önce Alcoa adlı bir alüminyum döküm şirketine ait olduğu bilgisi verildi.

Tesis için ağırlama ve yönetim hizmetleri sağlayacak olan DMG, kapasiteyi artırmak ve sitenin maden işletmeciliğinin etkinliğini sağlamak için Bitmain ile işbirliği yapacak. Her iki firma tesisin yer işletmesini kurmak için yerel şirket MDD ile birlikte çalışacak.

Bitmain, inşaat çalışmalarını desteklemek için yerel Rockdale tedarikçilerini aramaya kararlı olduklarını ve ayrıca Rockdale’in elektrik şebekesi operatörü Texas Elektrik Güvenilirlik Konseyi’nden de enerji satın alacaklarını belirten bir açıklama yaptı.

Bitmain, yerel ekonomiyi desteklemenin yanında, Blockchain teknolojisi konusunda bir eğitim programı başlatmayı da amaçlıyor. Burada Rockdale eğitimcilerinden de destek alınacak.

Bitmain’in küresel genişleme planları için önemli

Bitmain’in Teksas’taki bu merkez için planlarını ilk kez Ağustos 2018’de açıklamıştı. O dönem verilen bilgilerde, Bitmain’in yerel halka 400 iş kolu yaratacağı ve ilk 7 yıl itibariyle ekonomiye 500 milyon dolarlık yatırım yapılmasını planlandığı söylenmişti.

Geçtiğimiz ocak ayında ise projenin küçültüldüğü ve işten çıkarmaların olduğu yönünde yerel basında haberler çıkmıştı. Buna sebep olarak da piyasa koşullarının negatif olması gösterilmişti.

Bitmain’in Rockdale proje müdürü Clinton Brown, tesisin açılışının Bitmain’in global genişleme stratejisi için çok önemli olduğunu söyledi.  Brown ayrıca bölgenin istikrarlı ve verimli enerji kaynaklarının da büyümesi kaçınılmaz olan madencilik endüstrisine büyük katkı vereceği yorumunu yaptı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl