Bitmain’den yeni nesil Bitcoin madencilik çipleri

Bitcoin madenciliği devi Bitmain, yeni madencilik çipi BM1397'yi duyurdu. Yeni çip, şirketin eski çiplerine oranla yüzde 28.6 daha az güç sarf ediyor.

Çinli madencilik devi Bitmain, bugün yaptığı basın açıklamasında, 7 nanometrelik yeni nesil ASIC madencilik çipini duyurdu.

Yeni madencilik donanımı BM1397, proof-of-work için SHA256 algoritmasını kullanan Bitcoin ve Bitcoin Cash gibi kripto paraların madenciliğini yapmak üzere tasarlandı.

BM1397 adlı bu yeni çip, şirketin önceki BM1391’lik çipine göre %28.6 daha az güç sarf ediyor.

Yeni çip, bu yılın ilerleyen dönemlerinde piyasa sürülecek S17 ve T17 gibi Antminer modellerinde kullanılacak.

Bitmain, uzun süredir devam eden ayı piyasası ve şirkete açılan iki toplu dava nedeniyle son zamanlarda önemli zorluklarla karşılaştı. Son birkaç ay içinde İsrail’deki blockchain geliştirme merkezini kapatan şirket, bu süre zarfında Teksas’taki madencilik faaliyetlerini askıya alırken Hollanda’daki faaliyetlerini de azalttı.

Diğer büyük madencilik şirketleri de, kripto para piyasasındaki kötüye gidiş nedeniyle zor durumda. Örneğin; Japon internet devi GMO Internet Group, 2018’in 4. çeyreğinde yaşanan ağır kayıplar nedeniyle Aralık ayında madencilik sektöründen ayrıldığını duyurmuştu.

Öte yandan, piyasadaki krizden ve bununla bağlantılı olarak madencilik ekipmanlarına olan talebin azlığından en çok etkilenen şirketlerden biri olan ABD merkezli oyun ve bilgisayar donanımı üreticisi Nvidia da 2018’in 4. çeyreğindeki kayıplara rağmen yıllık bazda kazanç elde etti.

Haber: CoinTelegraph

→ BİTCOİN 3,900’Ü AŞTI: KRİPTO PARA PİYASASINDA BAYRAM HAVASI

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl