Bitmain’den 15 bin dolarlık Ethereum madencilik cihazı

Dünyanın en büyük ASIC cihaz üreticisi konumundaki Bitmain şirketi, Proof of Work sisteminden Proof of Stake'e geçiş yolundaki Ethereum'da madencilik yapılması için ürettiği yeni cihazını bugün satışa çıkardı. Antminer E9 adlı bu cihaz, 25 adet RTX 3080 ekran kartı gücüne sahip...

bitmain

Çin merkezli dünyanın en büyük madencilik cihaz üreticisi Bitmain, Ethereum madenciliğinde kullanılacak olan yeni ASIC cihazını bugün resmen satışa sundu. ABD doğu yakası saat dilimiyle sabah 9’da (TSİ 16.00) satışa çıkan Antmiber E9, saniyede 2,400 megahash hash rate sağlıyor.

26 Temmuz’da Miami’de yapılacak olan Dünya Dijital Madencilik Konferansı’nın da baş sponsoru olan Bitmain, ayrıca yeni ürettiği Antminer E9’un 25 adet RTX 3080 ekran kartı gücüne sahip olduğunu da duyurdu. Nvidia’nın Geforce RTX 3060’ı baz alınırsa da, yeni cihazın gücü 40 adet makinenkine denk geliyor.

Merge’den sonra ne olacak?

Ethereum’da tam tarih net olarak bilinmese de, birkaç ay içinde merge yani Birleşim’in tamamlanması bekleniyor. Bu güncellemenin ardından ise Ethereum madenciliği son bulacak ve madenciler işlevsiz hale gelecek. Dolayısıyla şu an için Bitmain’in yeni cihazını almak riskli bir yatırım olabilir.

Bitmain E9 için hazırlanan websitesine girildiğinde ise cihazın fiyatı 15 bin dolar olarak gösteriliyor ve 150 dolarlık da nakliye ücreti talep ediliyor. Ayrıca Ethereum için aylık 5280 dolar, Ethereum Classic için ise 3960 dolarlık gelir elde edileceği bilgisi mevcut… Tabii ki, bu gelirlerden elektrik ve diğer masrafların düşülmesi gerekiyor.

Ethereum’da ki PoS güncellemesinin ardından ise cihaz, Ethash algoritmasına bağlı diğer kripto paraların madenciliği için de kullanılabilecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl