Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

BitMEX’in kurucusu, yakında ABD’ye teslim olabilir

Kaldıraçlı kripto para işlem platformu BitMEX’in kurucularından olan ve şu anda Singapur’da yaşadığı tahmin edilen Arthur Hayes’in ABD’li otoritelere gelecek ay teslim olma ihtimalinin bulunduğu belirtildi.

New York bölge mahkemesinden Jessica Greenwood adlı bir avukatın, federal hakime 16 Şubat tarihinde sunduğu bir belgede yer alan bilgilere göre Hayes; avukatları aracılığyla ABD’li otoritelere teslim olmak için görüşmelerde bulunuyor. Greenwood’a göre ayrıca BitMEX’in diğer kurucu ortağı Ben Delo ve ilk çalışanlarından olan Gregory Dwyer ile de temas sağlandı.

Bu üç isim bankacılık kanunu çiğnemek için plân yapmak iddialarıyla 2020’nin Ekim ayında suçlanmışlardı. 4. isim olan Sameul Reed de tutuklanmış ve daha sonra kefaletle serbest bırakılmıştı.

Greenwood’un hakime sunduğu belgede ayrıca Hayes’in Singapur’da olduğunu söylediği yazıldı:

“Bir avukatla gönüllü teslim olma konusunu nasıl ayarlayabileceğimizi konuştuk. O da bize, ABD’de Hawaii’ye gelebileceklerini ve ilk olarak orada görünebilecekleri önerisinde bulundu.”

Greenwood, Hayes’in ABD’de görülmek için Hawaii’ye ayak basabileceğini, daha sonra dava sürecinde gerekirse New York’a geçebileceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Hakime sunacağımız kefalet paketinde bu maddeler olacak. Devletin de onaylaması durumunda Hayes yurt dışında yaşamaya devam edecek ve gerektiğinde de davalara katılmak ve avukatlarıyla görüşmek için ABD’ye gelebilecek”

Ben Delo da teslim olmayı düşünüyor

Greenwood ayrıca kurucu ortaklardan, şu anda İngiltere’de yaşayan Ben Delo’nun da New York’ta teslim olmayı düşündüğünü ancak, bu ülkeden ABD’ye girişlerin yasak olması sebebiyle izne ihtiyacı olduğunu belirtti.

Dwyer’in ise şu anda Bermuda’da olduğu ve hiçbir şekilde gönüllü olarak teslim olmayı düşünmediği ancak ABD’den suçlunun ülkesine iadesi kanunu kapsamında işlem başlatıldığı bilgisini de veren Greenwood, Dwyer’in iade işlemlerine de karşı olmadığını söyledi.

BitMEX’i dava eden kullanıcıları topluca temsil eden avukat Pavel Pogodin, Twitter’da teslim olma tarihlerini ilk açıklayan kişi olmuştu. Pogodin ayrıca, “Bu platformda yıllarca meydana gelen kötü ve alçakça hareketler sonucunda mağdur olan insanlar için bir tazminat almaya çalışıyoruz. Adaletin sağlanacağından eminim” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl