Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

BitMEX ve kurucuları bir başka dava ile karşı karşıya

BitMEX, ABD Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu ve ABD Adalet Bakanlığı'nın suçlamalarından birkaç hafta sonra bir başka dava ile karşı karşıya.

Geçtiğimiz haftalarda hem CFTC hem de DOJ tarafından ayrı ayrı suçlanan kripto türev devi BitMEX ve kurucuları, yasa dışı yolla para kazanma, kara para aklama ve piyasa manipülasyonuyla suçlandıkları bir başka dava ile de karşı karşıya.

Dmitry Dolgov adındaki Rus vatandaşı, Çarşamba günü Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi’nde açtığı davada BitMEX’in ana şirketi HDR Global Trading Limited, borsanın kurucuları Arthur Hayes, Ben Delo, Samuel Reed ve diğer birkaç ismi yasa dışı yolla para kazanma faaliyetlerinde yer almak ve bunları kolaylaştırmakla itham etti. Dolgov, davalıların bu yolla milyarlarca dolar yasa dışı kâr elde ettiğini öne sürüyor.

Şikayet, BitMEX ve kurucularının ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu ve Adalet Bakanlığı’nın yasal suçlamalarından iki hafta sonra geliyor. Mayıs ayında açılan ayrı bir davada Porto Rikolu şirket BMA LLC, benzer şekilde BitMEX’i yasa dışı yolla para kazanma, kara para aklama ve piyasa manipülasyonuyla itham etmişti.

“Suçlular, sıcak para ile BitMEX’e akın etti”

188 sayfalık yeni dava dosyasında, davalıların müşterini tanı ve kara para aklamayı önleme gereksinimlerini yerine getirmediği ve tek bir soru sorulmadan herkesten sınırsız para kabul edildiği ifade ediliyor. İddiaya göre bu gözetim eksikliği, bilgisayar korsanları, vergi kaçakçıları para aklayanlar, kaçakçılar ve uyuşturucu satıcılarının sıcak para ile platforma akın etmesine yol açtı.

Dolgov ayrıca BitMEX’in dolaylı olarak piyasa manipülasyonuna ve kara para aklamaya da dahil olduğunu ve bundan finansal fayda sağladığını ileri sürüyor. Müşteki, bu nedenle ciddi miktarda maddi zarara uğradığını belirtiyor. Müşteki, duruşmada kanıtlanacak miktarda telafi edici tazminat ve ayrıca 50 milyon dolar da cezai tazminat istiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl