BitMEX borsası 268 yıllık Alman bankasını satın alıyor

Son dönemde ABD'li regülasyon kurumlarından aldığı para cezalarının yanısra önemli sponsorluk anlaşmalarıyla ismini duyduğumuz BitMEX borsası, Almanya'nın 268 yıllık özel bankası Bankhaus von der Heydt'i satın almayı plânladığını açıkladı. BitMEX'ten resmen yapılan duyuruda regüle edilmiş bir kripto para merkezi yaratılmasının ana hedef olduğu ve anlaşmanın da resmen 2022 ortasında tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Kripto para türev borsası BitMEX’ten, regülasyonların ön plâna çıkmaya başladığı bir dönemde önemli bir hamle geldi. Borsanın yan kuruluşu olan ve BitMEX CEO’su Alexander Höptner ile CFO Stephan Lutz tarafından kurulan BXM Operations adlı şirket, Münih merkezli 268 yıllık özel banka Bankhaus von der Heydt’i satın almak için harekete geçti.

Şirketten yapılan resmi açıklamada anlaşmanın tamamlanmak üzere olduğu ve şu anda ülkenin finansal hizmetler regülasyon kurumu BaFin’den onay beklendiği belirtildi. Bankhaus von der Heydt’in sahibi olan Dietrich von Boetticher de şirketini BitMEX’e satma konusunda şartları kabul etti. Anlaşmanın en geç 2022 ortasında resmen tamamlanması plânlanıyor.

Almanya, Avusturya, İsviçre üçgeninde “kripto durağı”

BitMEX’in küresel hedefleri doğrultusunda büyümeye devam etmek istediği ve bu anlamda Avrupa’nın önemli bir bölge olarak görüldüğü yazılan duyuruda ayrıca, şirketin Almanya, Avusturya ve İsviçre üçgeninde, regüle edilmiş önemli bir “kripto para durağı” olma amacından da bahsedildi.

BitMEX Link de geliyor

BitMEX borsasının Avrupa’daki adımları bununla da sınırlı değil. Borsanın kısa süre içinde dijital varlık işlemlerini kolaylaştıran bir broker’lık hizmeti şirketi olan BitMEX Link’i de başlatması bekleniyor. Bu şirket ise İsviçre merkezli olacak.

Satın alma şartlarıyla ilgili detay verilmezken, işlemlerin tamamlanmasının ardından Alexander Höptner ve Stephan Lutz bankanın yönetim kuruluna katılacaklar.

Konyla ilgili açıklamalarda bulunan Höptner, “Bankhaus von der Heydt’in dijital varlık uzmanlığını BitMEX’in kripto inovasyonu ve tecrübesiyle birleştirerek, Avrupa’nın kalbinde regüle edilmiş bir kripto ürünleri merkezi oluşturabileceğimize inanıyorum” yorumunu yaptı.

Son dönemde birçok önemli sponsorluk anlaşmasına da imza atan borsa, Aralık ayında da 450 milyonluk arzı olan kendi token’ını çıkaracağını açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl