CFTC soruşturması altındaki BitMEX’ten kaçışlar sürüyor

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'nun (CFTC) soruşturması altında olan BitMEX'ten kaçışlar sürüyor.

Dünyanın en büyük kripto para platformlarından biri olan BitMEX, yatırımcılara yüksek kaldıraç sağlaması ve kripto para türev piyasalarında öncü olması gibi nedenlerle şimdiye kadar önemli başarılar elde etti.

Bununla birlikte, BitMEX şu anda ABD mali yasalarını ihlal etmiş olabileceği gerekçesiyle soruşturma geçiriyor. Öte yandan bu hafta kamuoyuyla paylaşılan BitMEX’le ilgili iddialarda, platformun müşterilerinin aleyhine işlem yaptığı ve kendi kârı için müşterilerinin pozisyonlarını tasfiye ettiği belirtildi.

Ortaya çıkan bu sıkıntılar yetmezmiş gibi, yine son aylarda kripto para topluluğundan BitMEX’in değişken platformuyla ilgili çok sayıda şikayet geliyor. Sosyal medyada bu konuyla ilgili kızgın tweet’ler atan çok sayıda trader, BitMEX’te volatilitenin zirve yaptığı kritik anlarda emir veremediklerini ve pozisyonlarını kapatamadıklarını belirtiyorlar.

Tüm bunların sonucunda, şu anda sıkıntılı günler geçiren BitMEX’ten, Bitfinex ve PrimeXBT gibi daha güvenilir platformlara büyük bir işlem hacmi geçişi görülüyor.


BitMEX’te aylar süren soruşturma

BitMEX, ABD vatandaşlarına platformunu kullanma izni verdiği şüphesiyle şu anda ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından soruşturuluyor. ABD vatandaşlarına platformu kullanma izni ve platformun hiçbir yerde kayıtlı olmayan kripto para türevleri sunması, CFTC tarafından yasaklandı.

BitMEX’e verilebilecek cezanın büyüklüğü şu anda bilinmese de, coğrafi engellemenin önüne geçmek için VPN kullanma pratiğinin yalnızca BitMEX tarafından bilinmediği ve cezalandırılabileceği konusunda yaygın bir kanı var.

Bitcoin gibi sanal paraları emtia olarak kabul eden CFTC, vadeli işlemler ve diğer türevler üzerinde yargılama yetkisine sahip. Yine CFTC’nin bu soruşturması, küresel anlamda kripto para endüstrisindeki yasa dışı faaliyetlerin yakından izlendiği ve buna karşı aksiyon planlarının hazırlandığı bir zamanda geldi.

CFTC’nin soruşturmasıyla eş zamanlı olarak, BitMEX’i ve CEO’sunu açık bir şekilde hedef alan ünlü ekonomist Nouriel Roubini de, BitMEX’in sistematik yasa dışı faaliyetlere dahli olabileceğini söyledi.

BitMEX’in itibarı zarar gördü

BitMEX CEO’su Arthur Hayes ile Roubini’nin halka açık bir tartışmada yüzleşmelerinin ardından BitMEX’in yasa dışı uygulamalar yoluyla sistematik bir biçimde kullanıcılarının aleyhine işlem yaptığı iddiaları da ortaya atıldı.

Roubini tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir belgede; BitMEX’in teröristler tarafından kullanıldığı, BitMEX’te kara para aklama işlemlerinin oldukça yaygın olduğu ve KYC/AML prosedürlerinin uygulanmadığı da iddia ediliyordu.

BitMEX şu anda CFTC’den gelebilecek başka soruşturmaların ve potansiyel cezaların yanında, artık BitMEX etrafında dönen tartışmalardan bıkmış olan kullanıcı tabanının kaybolan güvenini de kazanmak zorunda.

Kullanıcılar gemiyi terk ediyor

BitMEX’in istikrarsız platform performansı, bitmek bilmeyen bağlantı sorunları, kullanıcılarının pozisyonlarının tasfiyesi ve ABD makamlarınca yapılan soruşturma nedeniyle; BitMEX kullanıcıları şimdi bir an önce paralarını bu borsadan çekmeye ve aynı kaldıraç imkanlarını sunan daha güvenilir ticaret platformlarını bulmaya çalışıyorlar.

Kısa süre önce marj ticareti ekleyen Binance ve marj imkanı sunan en eski borsalardan biri olan Bitfinex’in, BitMEX’in bu durumundan yararlanacak olan platformların arasında yer almaları büyük bir olasılık gibi duruyor. Bunların arasında en dikkat çekeni ise PrimeXBT. 2019’da çok hızlı bir büyüme gösteren ve oldukça sofistike bir platform olan PrimeXBT, kripto paraların dışında çok geniş bir yelpazede marj ticareti ürünleri sunuyor.


BitMEX’in geleceğinin bu noktada belirsiz olduğu görülüyor. Yine platformun tüm geleceğinin şu anki CFTC soruşturmasına bağlı olduğunu söylemek de doğru olmaz. Bununla beraber platforma duyulan güvenin en sadık BitMEX kullanıcıları da dahil olmak üzere sarsıldığı açık.

Platformun CEO’su Arthur Hayes; BitMEX’in kullanıcılarının aleyhinde işlem yapmadığını açıkça dile getirse de biriken şüpheler, insanları bu soruşturmanın neleri gün yüzüne çıkarabileceğini düşünmeye sevk ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl