Arthur Hayes’den Ethereum için 5 bin dolar hedefi

Kripto para türev borsası BitMEX'in eski CEO'su Arthur Hayes, düzenli olarak gündemi değerlendirdiği blog sayfasından önemli yorumlar yaptı. Fed'in "şahin gidişatını" tersine çevirmesi ve Ethereum'daki merge güncellemesinin başarılı olması durumunda en büyük ikinci kripto paranın 5 bin dolara kadar yükselebileceğini belirten Hayes, "Bu senaryo gerçekleşecek demiyorum ama Ethereum fiyatı için en olumlu senaryo bu..." dedi.

ABD Adalet Bakanlığı’nın kara para aklamayı önleme kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle kendisi ve birkaç yöneticiye hapis cezası verdiği ancak teslim olduğu için bu cezayı ertelediği Arthur Hayes, kişisel blog sayfasından analizlerine devam ediyor.

Davanın ardından ABD’ye gelip teslim olan ve daha sonra da BitMEX’teki CEO’luk görevini bırakan Hayes, Ethereum fiyatıyla ilgili önemli yorumlar yaptı.

“En iyi senaryoda 5 bin dolar psikolojik sınırına gelebilir”

Ethereum’daki merge yani Birleşme güncellemesinin önemine değinen Hayes, Ethereum’un Fed’in “para bastığı” dönemde çıktığı zirve olan yaklaşık 5 bin doların bu dönemde de önemli bir psikolojik seviye olduğunu yazdı:

“Kasım 2021’de Fed para basıyordu ve birçok ‘shitcoin’ yükseliyordu. O dönem ilgi yavaş yavaş Ethereum’daki merge güncellemesine gelmeye başlamıştı. Bu yüzden, Ether’in düşüşe başladığı ilk nokta olan 5 bin dolar psikolojik bariyerini kendime hedef alacağım. Bu fiyat benim en iyi senaryodaki hedefim. Bu tabi biraz da frene basarak yaptığım bir tahmin çünkü bu tür arz/talep dengelerine bağlı olan değişimler genelde önceden fiyatlanmaz. Bitcoin ödül yarılanmalarında da bu böyle olur. Önceden herkes neyin nasıl olacağını bilmesine rağmen hep sonradan fiyatlanır. Dolayısıyla eğer Fed, şahin politikasından vazgeçer ve merge de başarılı olursa bu fiyatı beklentilerim arasına alacağım”

Fed’in para kısıtlama konusunda geri adım atmaması ancak Ethereum’daki merge güncellemesinin başarılı olması senaryosunda da yazan Hayes, bu durumda 3500 dolarlık bir fiyat görülebileceğini belirtti.

“Aralık 2022 için 3 bin dolardan Ethereum opsiyon kontratı aldım”

Şu anda türev piyasanın %44 daha az değerden fiyatlandığını belirten BitMEX eski CEO’su, kendi modeline göre 31 Mart 2023 için ETH/dolar vadeli kontratının 2815 dolar olduğunu ancak bu fiyatın Deribit borsasında şu anda 1587 dolarda bulunduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“4 Ağustos itibariyle Deribit’te 31 Mart 2023 için ETH/dolar vadeli kontratları 1587 dolardan işlem görüyor. Benim modelime göre ise vadeli fiyat 2815 dolarda… Dolayısıyla vadeli piyasalar %44 kadar az değerden fiyatlanıyor gibi görünüyor. 31 Mart 2023 vadeli kontrat fiyatının 2815 dolar olması gerektiği düşüncesine göre, ben hem fiyat hem de merge zamanında daha fazla risk almayı tercih ettim. Aralık 2022 için 3 bin dolar fiyatlama opsiyon kontratlarından aldım”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl