Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

BitMEX, büyük XRP düşüşü sırasında tasfiyeyi nasıl önlediğini açıkladı

xrp (4)

Kripto para türev borsası BitMEX son yayınladığı yazısında 1 Şubat tarihinde gerçekleşen büyük XRP satışları esnasında birçok tasfiye olma durumunu engelleyen endeks koruma sistemini açıkladı.

Aralık ayında BitMEX borsası, fiyatların aşırı derecede dalgalanması sonrası piyasadaki etkisini minimuma indirgemek için endeks koruma kurallarını güncellemişti. BitMEX’e göre, o gün Binance ile diğer kripto para borsaları arasında XRP fiyatında tam yüzde 12’lik bir fark vardı.

Dolayısıyla borsa, eğer bir koruma mekanizması olmasaydı XRP fiyatının yüzde 7’nin üzerindeki hareketinin çok ciddi tasfiyelere yol açacağını öne sürdü. Ancak borsanın mekanizmasının devreye girmesiyle hatalı hareketler sistemden kaldırıldı ve fiyat sabit kaldı.

BitMEX, yüzde 10’dan fazla bir hareket olduğunda oradaki varlığın endeks dışı bırakıldığını belirtiyor:

“3 tane varlıktan oluşan bir endeks düşünelim. Eğer endeksi oluşturan varlıklardan birinin fiyatı, endeksin ortalama fiyatından yüzde 10 ya da daha fazla bir değerde ayrışıyorsa, o varlık endeks hesaplamasının dışına alınır”

Tek bileşenli endekslerin olması gereken fiyatı ise, sert iki haneli bir yükselişin öncesindeki son fiyata göre hesaplanıyor:

“Koruma önlemleri yüksek derecede tekniktir. Bu sayede varlıkların piyasadaki gerçek değerleri bulunur. Ve bu durum, çok sert hareketler yaşandığı zaman pozisyonların kapanmamasını sağlamak için gerekli olan bir yöntemdir.”

Bilindiği üzere SEC ile dava aşamasında olan ve fiyatının aslında büyük düşüş yaşadığı XRP, hafta içinde ciddi bir “pump” hareketi yaşamış ve ardından da yine sert şekilde geriye çekilmişti.

Bybt verilerine göre şu anda BitMEX; Binance, FTX ve Bybit’ten sonra XRP’nin toplam tasfiye hacmi olarak dördüncü en büyük borsa konumunda.

12 Mart çöküşünde tepki çekmişti

2020 yılının son bölümünde kripto paralar büyük yükseliş yaşarken BitMEX borsası ise koronavirüs kaynaklı 12 Mart çöküşünden dolayı büyük suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı. Borsanın bir yöneticisi tutuklanmış ve başta CEO Arthur Hayes olmak üzere yöneticiler ve şirket ABD Adalet Bakanlığı tarafından izlenmeye başlamıştı. Hayes de daha sonra istifa etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl