BitMEX’in iki kurucusu Hayes ve Delo, yasaları çiğnediklerini kabul ettiler

2020 yılının Ekim ayında müşterini tanı ve kara para aklamayı önleme düzenlemelerini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açılan BitMEX borsasının iki kurucusu Arthur Hayes ve Benjamin Delo'nun ABD Bankacılık Gizlilik Yasaları'nın ihlal ettiklerini kabul ettikleri belirtildi. Açıklama ABD Adalet Bakanlığı'ndan geldi.

ABD Adalet Bakanlığı, BitMEX borsasının iki kurucusunun Bankacılık Gizlilik Yasası’nı ihlal konusunda suçlarını kabul ettiklerini açıkladı. Bakanlığın açıklamasında ayrıca suçun cezasının maksimum seviyede 5 yıl hapis olduğu da belirtildi.

Hayes ve Delo, suçtan elde edilen maddi kazancı temsil eden 10’ar milyon dolarlık para cezasını ödemeyi kabul ettiler.

BitMEX’ten açıklama: Fonlar güvende

BitMEX borsası sözcüsü ise konuyla ilgili The Block’a yaptığı açıklamada gelişmelerden haberdar olduklarını ve BitMEX’in şu anki hiçbir çalışanının bu konuyla direkt bağlantılı olmadığını söyledi. Sözcü ayrıca işlerinin normal seviyede devam ettiğini, fonların güvende olduğunu ve bu kararın fon yatırma ya da çekme işlemlerinde herhangi bir aksamaya sebep olmayacağını belirtti.

2020’nin Ekim ayında davanın açıldığı zaman Singapur’da bulunan ve Nisan ayında ABD’ye teslim olan Arthur Hayes’in bir sözcüsü ise, “Hayes ne olduğunun farkında… Bu konudaki sorumluluğunu kaul ediyor ve artık geçmişe değil, ileriye bakmak istiyor” dedi.

Ben Delo’nun sözcüsü ise, “Delo bu konuyu Adalet Bakanlığı’yla anlaşarak bitirdi. Kurucu ortağı olduğu BitMEX’in yeterli bir müşteri tanımlama programına sahip olmadığı için üzgün ve pişman. Ben gönüllü olarak ortaya çıktı ve borsanın elde ettiği gelirler FinCEN ve CFTC’ye ödendi.” dedi.

Ne olmuştu?

1 Ekim 2020 tarihinde ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), kripto para türev borsası BitMEX’ten ve yöneticilerine kayıt dışı alım satım platformu işletmek, kara para aklamayı önleme ile müşterini tanı düzenlemeleri dahil olmak üzere CFTC kurallarını ihlal etmek suçlamasıyla dava açmıştı.

Kuruculardan Samuel Reed, ilk etapta ABD’de göz altına alınıp daha sonra 5 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmıştı. Delo Mart ayında, Hayes de Nisan ayında ABD’ye gelip teslim olmuşlardı. 3 yönetici de dava açıldıktan sonra borsadaki görevlerinden istifa etmişlerdi. Hayes ve Delo da, Reed gibi kefaletle serbest bırakılmışlardı ve tutuksuz yargılanıyorlardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl