Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bittrex’te kazan kaynıyor: Binlerce kullanıcının hesabı bir bir kapatılıyor

Geçtiğimiz aylarda dünyanın en hacimli Bitcoin borsası olan Poloniex, aldığı şikayetler nedeniyle koltuğunu kaptırmıştı. Poloniex’ten çekilen kullanıcılar; Bitfinex ve Bittrex gibi alternatif borsalara yönelmişlerdi. Poloniex’le ilgili olarak açılan biletlere cevap verilmemesi, siteye erişimin sık sık kesilmesi, bazı hesapların boşaltılması gibi şikayetler konuşuluyordu. Şimdi bu şikayetlerin bir benzeri Bittrex için dile getirilmeye başlandı. CoinTelegraph’a ulaşan bir kullanıcı, Bittrex hesabında bugünkü değeriyle 30.000$’ın üzerinde Bitcoin bulunduğunu ve artık fonlarına erişemediğini, destek biletlerine de hiçbir cevap alamadığını söylüyor. Bir diğer kullanıcı ise, Bittrex...

Geçtiğimiz aylarda dünyanın en hacimli Bitcoin borsası olan Poloniex, aldığı şikayetler nedeniyle koltuğunu kaptırmıştı. Poloniex’ten çekilen kullanıcılar; Bitfinex ve Bittrex gibi alternatif borsalara yönelmişlerdi.

Poloniex’le ilgili olarak açılan biletlere cevap verilmemesi, siteye erişimin sık sık kesilmesi, bazı hesapların boşaltılması gibi şikayetler konuşuluyordu. Şimdi bu şikayetlerin bir benzeri Bittrex için dile getirilmeye başlandı.

CoinTelegraph’a ulaşan bir kullanıcı, Bittrex hesabında bugünkü değeriyle 30.000$’ın üzerinde Bitcoin bulunduğunu ve artık fonlarına erişemediğini, destek biletlerine de hiçbir cevap alamadığını söylüyor.

Bir diğer kullanıcı ise, Bittrex hesabının herhangi bir uyarı ya da duyuru yapılmaksızın 3 günden fazla devre dışı bırakıldığını ve destek biletlerine cevap alamadığını ifade ediyor.

Bir diğeri ise yine açtığı biletlere cevap verilmediğini dile getiriyor.

Yine başka bir kullanıcı, hesapların kapatılmasının kullanıcıların vatandaşlığına bağlı olabileceğini iddia etti:

“İran vatandaşlarına ait 3000’den fazla hesaba erişim kapatıldı.”

Başka bir Bittrex kullanıcısı ise şöyle dedi:

“Telegram gruplarında birçok kullanıcıyla konuştum ve en çok etkilenen ülkelerin Suriye, Hindistan, İran, Rusya, Pakistan ve Türkiye olduğunu fark ettim.”

Yaşanan bu durumdan etkilenen müşteriler, hesaba girmek istediklerinde şu mesajla karşılaşıyor:

 

Twitter’dan gelen mention’ların neredeyse hiçbirine geri dönüş yapmayan Bittrex, sadece bir Türk kullanıcıya cevap verdi. Verilen bu cevapta da “Lütfen support.bittrex.com üzerinden iletişime geçin” dışında bir şey yazılmadı.

Yaşananlar bununla sınırlı değil

Bir borsnın herhangi bir açıklama yapmadan binlerce hesabı ani bir şekilde devre dışı bırakması son derece sıradışı bir durum. Bittrex’te yaşananlar sadece bu sıradışı durumla sınırlı değil.

Geçtiğimiz günlerde Bittrex’te listelenen tüm altcoin’lerin fiyatları aynı oranda sert düşüşler yaşamıştı. Bu durum, Bittrex’te listelenmeyen altcoin’lerde ise yaşanmamıştı.

Bitcoin borsalarının geçmişinde Mt. Gox gibi bir vaka yer aldığından dolayı insanların kolay bir şekilde alarma geçmesi şaşırtıcı değil. Ancak Bitcoin cüzdanınızın özel anahtarını siz kontrol ediyorsanız korkulacak bir durum yok. Mt. Gox müşterileri bunun önemini zor yoldan öğrenmişlerdi.

Bittrex’ten açıklama geldi

Bittrex’ten konuyla ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Açıklamada “geçici” olarak kapatılan hesapların toplam hesapların yüzde 0.1’ine tekabül ettiği kaydedildi:

“Bittrex hesaplarının kapatılmasına ilişkin son haberlere bir açıklama getirmek istiyoruz.

Zaman zaman uyumluluk incelemeleri yaparız ve hizmetimiz ile kullanıcılarımızı zarardan korumak adına çaba harcarız. Bir uygunluk incelemesi kapsamında incelemenin tamamlanmasını bekleyen bazı hesapları geçici olarak askıya aldık. Askıya alınan, kapatılmış veya girişi engellenmiş hesapların toplam sayısı çok sınırlı: Bittrex’teki toplam hesapların yüzde 0.1’inden azı. Bittrex hesaplarının yüzde 99.9’undan fazlası etkilenmiyor.

Bittrex’in borsa ücretlerini yanlış hesapladığı ya da borsayla ilgili bir güvenlik sorunu olduğu, Bittrex’in kullanıcı adına saklanan fonları kaybettiğini bildiren haberler ise yanlış. Bittrex’i insanların dijital para birimi ekonomisine güvenli bir şekilde katılabilecekleri güçlü, güvenli ve uyumlu bir borsa yapmaya adamış bulunuyoruz. Değerli müşterilerimzden sabretmelerini istiyoruz. Bize gelince, sakin kalmayı ve yolumuza devam etmeyi planlıyoruz.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl