ABD’den kripto para borsası Bittrex’e 53 milyon dolarlık ceza

ABD Hazine Bakanlığı, yaptığı açıklamada, kara para aklamayı önleme yasalarını ve yaptırımları ihlal ettiği iddiasıyla kripto para borsası Bittrex aleyhine toplam 53 milyon dolar para cezası içeren iki yaptırım kararı aldığını duyurdu.

ABD merkezli kripto para borsası Bittrex, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) ile 24 milyon dolar, yasa dışı finansla mücadele eden Mali Suçları Engelleme Ağı (FinCEN) ile 29 milyon dolar karşılığında anlaşmayı kabul etti.

Yasaklı bölgelerden işlemlere göz yumdu, şüpheli raporları sunmadı

OFAC, Bittrex’in Ukrayna’nın Kırım bölgesi, Küba ve İran da dahil olmak üzere ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya olan bölgelerde bulunan kişilerin 2014 ve 2017 yılları arasında kripto işlemleri yapmak için platformunu kullanmalarını engellemediğini iddia etti.

ABD yasalarına göre OFAC’ın yaptırım listesindeki ülkelere ve bu ülkelerdeki kişilere hizmet sunmak yasak. OFAC borsanın bu sorunları düzeltmek için iyileştirici önlemler aldığına da dikkat çekti.

2014 ile 2018 yılları arasında işlemleri takip yetersizliği

FinCEN tarafından açılan soruşturmalarda, Bittrex borsasının özellikle 2014-2018 yılları arasında işlem izleme konusunda yetersizliğine dikkat çekiliyor. Soruşturmaya göre Bittrex, 2014 ve 2018 yılları arasında etkin bir kara para aklama ile mücadele programı yürütemedi, platformundaki işlemleri yeterince izleyemedi ve sunduğu ürün ve hizmetlerle, kripto para birimleriyle ilişkili riskleri ele alamadı. FinCEN, Bittrex’in 2014 ve 2017 yılları arasında gerekli şüpheli faaliyet raporlarını da sunmadığını söyledi.

OFAC ve FinCEN tarafından yapılan ilk ortak eylem olan eylemler, sanal para birimlerini çevreleyen düzenleyici ortamın daha dikkatli hale gelmesiyle ortaya çıktı. Hazine Bakanlığı geçen ay dijital varlıkların kullanımının meşru ticaret ve ulusal güvenliğe yönelik potansiyel tehlikeleri hakkında kamuoyundan geri bildirim talep etmeye başlamıştı.

Bitcoin Haberleri

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl