1 milyar dolarlık varlık yöneten Bitwise’dan AAVE ve UNI için iki yeni fon

Kripto para odaklı yatırım şirketi Bitwise Aave ve Uniswap için kripto para fonları oluşturdu. Fonların kurumsal dünyadan gelen yoğun talep nedeniyle oluşturulduğunu açıklayan şirket, Ocak ayında iki token'ı da "Bitwise 10 Large Cap Crypto Endeks"ine de eklemişti.

Yönetimi altında 1 milyar dolarlık dijital varlık bulunduran Bitwise Investments, kurumsal şirketlerden gelen yoğun talep nedeniyle, merkeziyetsiz finansın iki önemli protokolünün token’ları olan UNI ve AAVE için iki fon oluşturdu.

Kaliforniya merkezli şirketin oluşturduğu iki yeni fon da, bu iki token’a direkt olarak yatırım yapacak. Bitwise şirketi daha önce çıkardığı Bitcoin ve Ethereum fonlarına olan yatırımı da sınırlandırmıştı. Şirketin DeFi için de bir tane olmak üzere, bazı endeks hizmetleri de bulunuyor.

DeFi’a olan ilgi artıyor

Şirket CIO’su Matt Hougan’a göre bu fonların oluşturulma sebebi tamamen kurumsal müşterilerden gelen yoğun talep… Bilindiği üzere özellikle kripto paralar konusunda yatırım yapmak isteyen serbest yatırım fon şirketleri, bu sene merkeziyetsiz finansa geçmişe oranla çok daha büyük ilgi gösterdiler.

Denetleme ve Danışmanlık hizmeti veren dünyaca ünlü muhasebe şirketlerinden PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) Mayıs ayında yaptığı bir araştırmaya göre; kripto para yatırım fonlarının yüzde 31’lik kısmı işlem yapmak için merkeziyetsiz borsaları tercih ederken, bunların 4’te biri de Aave’ye yatırım yapıyor.

Kripto paralara olan ilgi her geçen gün arttıkça iki token’ın protokolleri de daha çok kullanılmaya başlandı. Aave’nin borç verme platformu Temmuz 2020’den bu yana 70 kat fazla kullanıldı ve platformda 6.9 milyar dolarlık borç verildi. En çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap’ta da, sadece Haziran ayında 60 milyar dolarlık işlem yapıldı.

“Şu an Bitcoin almak, 1850’lerde petrol almak gibi…” demişlerdi

Bitwise şirketi geçtiğimiz yaz yaptığı bir değerlendirmede, bu dönemde Bitcoin almanın 1850’li yıllarda petrol almaya benzediğini ve o zamanda da petrole çamur muamelesi yapıldığını belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl