Finans danışmanları 2024’te Bitcoin spot ETF onayı beklemiyor

Kripto para alanında yatırım hizmetleri veren büyük şirketlerden biri olan Bitwise, ABD'li yatırım ve finans danışmanları arasında ses getirecek bir anket yaptı. Ankete katılanların önemli bir bölümü ve çoğunluğu, 2024'te bir spot Bitcoin ETF onayı beklemediklerini ifade ettiler. Bunu söyleyen katılımcıların, onay gelmesi halinde bu ETF'leri satın alacaklarını söylemeleri de dikkat çekti.

Kripto para alanında hizmet veren Bitwise şirketinin anketinde çok tartışılacak sonuçlar çıktı. Ankete katılan 437 finans danışmanının sadece %39’luk kısmı 2024’te bir Bitcoin spot ETF’ine onay verileceğini düşündüklerini söylediler. Geri kalan kısım ise bu sene bir onay beklemediğini belirtti.

Özellikle birçok uzman ve analistin bu anlamda gelecek hafta, ya da en geç yılın ikinci çeyreğinde bir onay beklediği düşünüldüğünde bu sonucun oldukça şaşırtıcı olduğu kaçınılmaz bir gerçek.

%88’lik kısım “Alırız” dedi

Öte yandan aynı danışmanların ise yoğun şekilde Bitcoin spot ETF’lerine olumlu baktıkları dikkat çekiyor. Ankete katılan danışmanların %88’lik bölümü, bir Bitcoin spot ETF’inin onaylanması durumunda, bu ürünü alacaklarını da belirttiler. Yani 2024’te onay beklemeyen danışmanların Bitcoin’e ciddi şekilde sıcak baktıkları gözlerden kaçmıyor.

Danışmanlara sormadan da kripto ile ilgileniyorlar

Ankete katılanların yüzde 60’lık bölümü ise müşterilerinin, kendileriyle olan ilişkilerinin dışında da kripto ile ilgilendiğini söyledi. Bitwise şirketi bu konu hakkındaki yorumunda bu durumun, kripto ürünlerini kullanıma sunup sunmamayı düşünen firmalar için umut verici bir işaret olduğunu belirtti.

Kripto fon yatırımları 2023’te düştü

Anket ayrıca 2023 yılında kripto para fonlarına yatırım yapan müşteri sayısında da düşüş olduğunu gösterdi. Buna göe danışmanların müşterilerinin; 2021 yılında %16’sı, 2022 yılında %15’i ve 2023 yılında ise sadece %11’i kripto fonlarına para koydu. 2019 ve 2020’de ise bu rakamın %10’un da altında olduğu bilgisi verildi.

Bitcoin spot ETF başvurusu yapan firmalardan biri olan Bitwise, 2019 ve 2021 yıllarında da bu başvuruyu yapmış ve SEC’den ret cevabı almıştı.

Şirket ayrıca danışmanlara spot Bitcoin ETF’inin onay oranı ile ilgili de soru sormadığını ve bu kararın bilerek alındığını ifade etti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl