BlackRock’ın Bitcoin ETF açıklamasına analist de inanamadı: “Akıl tutulması…”

Bloomberg'ün ETF analisti Eric Balchunas, BlackRock'ın 400'den fazla Bitcoin spot ETF müşterisinin olmasını değerlendirdi. "Bu akıl tutulması…" diyen Balchunas, bu tarz yeni başlangıçlarda 20 adet müşterinin bile önemli olduğunu, böyle bir rakamın ise sektördeki nadir durumlardan biri sayılabileceğini ifade etti.

Bitcoin spot ETF’lerinin 10 Ocak günü SEC tarafından resmen onaylanmasının ardından BlackRock şirketinin IBIT ürünü milyarlarca dolarlık talep alırken, miktar toplamda 16 milyar doları da aştı. Bloomberg’ün ETF analisti olan Eric Balchunas ise bu durumun çok nadir olduğunu iddia etti.

İlk çeyrek rakamlarını SEC’ye resmen bildiren BlackRock’ın 414 adet Bitcoin spot ETF müşterisi olduğu görülmüştü. Balchunas ise bu durumla alakalı olarak, “Bu gerçekten akıl tutulması yaratacak bir olay. Rekoru çok rahat şekilde kırdılar. Bu tarz yeni ürünlerde 20 adet müşteri bile çok iyidir. Bu gerçekten nadir görülecek bir durum…” dedi.

Bilindiği üzere şirketler, çeyreklik bazda SEC’ye 13F raporu sunuyorlar. Bu raporda o 3 aydaki rakamlar da kamuoyuna resmen açıklanmış oluyor. BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’inden alan şirketler ve onların ne kadarlık alım yaptıklarıyla ilgili ayrıntılar da bu şekilde ortaya çıkmıştı.JPMorgan’dan BNP Paribas’ya, UBS’ten Morgan Stanley’ye kadar birçok banka da Bitcoin spot ETF alımlarını açıklamışlardı.

BlackRock’ın IBIT fonu şu ana kadar Bitcoin spot ETF’leri arasında en çok yatırımı alan fon oldu. 16.6 milyar dolarlık yatırımın 844 milyon dolarlı ise Millennium Management şirketine aitti. Şirket bu anlamda ilk sırada yer alıyor. Onun arkasından ise 248 milyon dolar ile Schonfeld Strategic Advisors firması geliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Gizem karabıyık Yanıtla

    Merhaba akbank tan aldigim alt coin i 13 aydır alamıyorum ETF ONAYI BE ZAMAN GELİR