BlackRock’ın son güncellemesinde Bitcoin için yatırım sözleşmesi vurgusu

Pazartesi günü SEC'ye yaptığı spot Bitcoin ETF başvurusunda güncellemeye giden BlackRock'ın bu dosyasında, Bitcoin'in kurum tarafından bir yatırım sözleşmesi olarak nitelendirlme durumunun olduğu ve bunun Bitcoin piyasa değerinde büyük bir düşüş getirebileceği uyarısı yapıldı. Uzmanlar ise bu uyarının şirket tarafından SEC talebiyle dosyaya koyulduğunu ifade ediyor.

blackrock

10 trilyon dolardan fazla yönettiği varlık ile bu anlamda dünyanın en büyüğü olan BlackRock şirketinin Bitcoin spot ETF başvurusundaki değişiklik her geçen gün yeni tartışmaları ortaya çıkarıyor.

Şirketin pazartesi günü SEC’ye sunduğu son S-1 güncelleme dosyasındaki yatırım sözleşmesi yorumları soru işaretleri yarattı.

“Piyasaya anında etkisi olur”

BlackRock’ın son güncellemesinde Bitcoin’in yatırım sözleşmesi olarak kabul edilme ihtimaliyle ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“SEC, bir eyalet regülatörü ya da herhangi bir mahkeme tarafından Bitcoin’in yatırım sözleşmesi olarak kabul edilmesi, piyasaya anında etki eder. Spot Bitcoin ETF hisseleri de yine bu karardan olumsuz etkilenir. Eğer bir dijital varlık yatırım sözleşmesi olarak nitelendirilirse, o varlık ABD’de, yatırım sözleşmesi olmayan varlıkların işlem gördüğü, takas edildiği ya da saklandığı kanallarla etkileşime giremez. Bu da o varlığın piyasa değerini ciddi şekilde düşürür”

XRP örneği verildi

BlackRock, dosyasında bu konuyla alakalı olarak XRP örneğini verdi ve, “XRP’nin piyasa değeri SEC’nin adımları öncesinde 100 milyar dolara kadar çıkmıştı ancak müdahalenin ardından 10 milyar doların da altına indi” denildi.

Uzmanlar, “SEC’nin talebi” dedi

BlackRock’ın Bitcoin’in yatırım sözleşmesi olarak görülme ihtimaline değinen uyarısına uzmanların tepkisi de gecikmedi. Avukat ve Bitcoin yatırımcısı olan Joe Carlasare şu ifadeleri kullandı:

“BlackRock’ın S-1 güncellemesi ilginç ifadeler içeriyor. Bitcoin’in yatırım sözleşmesi olabileceğine yönelik uyarı size aptalca gelebilir ama bunu isteyen SEC gibi gözüküyor. Önceki güncellemelerde bu yoktu. ETF yatırımcıları için bir uyarı niteliğinde koymuş olabilirler”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Zafer Tümay Baran Yanıtla

    Küçük yatirimci bu piyasa yoluncak kaz gibi görünüyor black rock dan bonus kazandınız diyerek bütün birikimi yatırıp oynadim daha sonra vergi var öde dediler hesabımda alın desemde derdimi anlatamadım ozurluyum bir yol gosterin