BlackRock ve Fidelity Bitcoin fonları 30 yıllık ETF rekorunu da kırdı

Bitcoin spot ETF'lerinin kabul edilmesiyle birlikte beklendiği üzere ilk iki sırayı alan BlackRock ve Fidelity, son 30 yılda oluşturulan ETF'ler arasında ilk ayda 3 milyar dolar yatırımı aşan ilk iki şirket oldular.

Bitcoin spot ETF’leri başta kurumsal yatırımcılar olmak üzere ABD’de yoğun şekilde ilgi çekmeye devam ederken, bu ürünlerde liderliği ise BlackRock ve Fidelity aldı. BlackRock dünyanın en büyük fon şirketi olması, Fidelity ise emeklilik başta olmak üzere fon planlarıyla bilinmesi sebebiyle bu anlamda ABD’nin en çok tercih edilenleri oldular.

30 yıllık rekoru kırdılar

10 Ocak’ta SEC’nin Bitcoin spot ETF’lerini kabul etmesi ve ürünlerin 11 Ocak’ta işleme açılmasının ardından ise iki şirkete adeta yatırım yağdı. Bloomberg Intelligence verilerine göre iki şirket son 30 yılda çıkan 5535 adet ETF arasında ilk ayda 3 milyar dolar yatırımı geçmeyi başaran ilk firmalar oldular. Fidelity ve BlackRock’ın hala dünkü rakamları açıklanmış değil. Dolayısıyla bu rakamlara dün ve bugün henüz açılmamış olan işlem günü rakamları da geldiğinde seviye daha da yukarı çıkacak.

Her günü artıda kapattılar

Fidelity 3 milyar 28 milyon dolarlık, BlackRock ise 3.5 milyar dolarlık yatırım alırken, iki firmanın her günü net girdiyle kapaması ve eksiye düşmemesi de dikkat çekiyor.

İki şirketten önce, ilk ayda en çok yatırımı alma rekoru da bu sene çıkan bir ETF’e aitti. Yine BlackRock’a ait olan ve 2023’ün haziran ayında işleme açılan iShares İklim Bilinç ve Geçiş MSCI USA ETF’i ilk ayında 2.2 milyar dolarlık yatırıma ulaşmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl