BlackRock CEO’su Fink: Kripto, küresel para birimlerinin ötesine geçecek

Yönetimi altında 9 trilyon dolarlık varlık bulunan dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock’ın CEO'su Larry Fink, kripto paraların küresel talep nedeniyle uluslararası para birimlerinin ötesine geçeceğini söyledi. Ayrıca Fink, kripto sektöründeki fırsat ve ilgiden bahsederken kriptoyu "diğer varlık sınıflarına karşı farklılaşan bir değere" sahip "uluslararası bir varlık" olarak tanımladı.

Fotoğraf: JOEL SAGET/AFP – Getty Images

Geçtiğimiz ay spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunan dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock’ın CEO’su Larry Fink, kriptonun uluslararası para birimlerinin ötesine geçeceğini söyledi.

“Yatırımı, demokratikleştirme sorumluluğumuz var”

CNBC’ye konuşan Fink, dijital varlıkların taşıdığı potansiyelden övgüyle bahsetti. Yatırımın genel halk kitleleri için daha erişilebilir hale getirilmesi gerektiğini dile getiren CEO, “Yatırımı, demokratikleştirme sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Harika bir iş çıkardık ve ETF’lerin dünyadaki rolü, yatırımları dönüştürüyor ve biz bunun henüz başındayız.” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere BlackRock, 15 Haziran’da spot Bitcoin ETF’ine başvurmuştu. BlackRock gibi Wall Street’in önde gelen şirketinin bu başvurusu, Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda ralliyi tetikledi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), diğer şirketlerin daha önceki başvurularını reddetmişti fakat BlackRock’ın başvurusu, uzmanlar tarafından durumun değiştiğinin bir işareti olarak görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ETF nedir, Bitcoin ETF’i neden önemlidir?

“Kriptoda BlackRock’ın adı olacaksa, piyasa güvenli olmalı”

Fink, sözlerinin devamında, “Regülatörlerimizle çalışma içerisindeyiz, çünkü her yeni piyasada olduğu gibi, eğer burada BlackRock’ın adı olacaksa, bunun güvenli, sağlam ve korunaklı olduğundan emin olmalıyız.” şeklinde konuştu.

Fink, müşterilerden gelen talepler ve yüksek işlem maliyetlerinin BlackRock’ı kripto sektörüne girme konusunda motive ettiğinin de altını çizdi. CEO, kripto paraların yatırımcı portföylerini çeşitlendirmede önemli bir rol oynayabileceğini de sözlerine ekledi.

Fink, “Diğer varlık sınıflarıyla kıyaslandığında farklılaşan bir değeri var fakat daha da önemlisi, fazlasıyla uluslararası olduğu için diğer para birimlerinin ötesine geçecek.” yorumunu yaptı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl