Ukrayna, Blockchain’i kullanarak dijital bir para birimi çıkaracak

Ukrayna Merkez Bankası, Blockchain teknolojisini kullanarak ulusal bir dijital para birimi çıkarmayı planlıyor. Merkez Bankası basın bürosu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Ukrayna Merkez Bankası, böyle bir yazılım ve teknoloji çözümü oluşturma imkanı üzerinde çalışıyor. Uygulama, ülke çapında parasal işlemlerde minimum harcamaya, para transferlerin anında gerçekleşmesine, bunun yanı sıra şeffaf ve son derece verimli bir perakende ödeme platformunun kurulmasına olanak tanıyacak.” Pilot uygulama gönüllülerle yürütülecek Pilot proje, piyasaya insiyatif alarak gönüllü bir şekilde katılan katılımcılarla yürütülecek. Bunun ardından sonuçlar...

Ukrayna Merkez Bankası, Blockchain teknolojisini kullanarak ulusal bir dijital para birimi çıkarmayı planlıyor.

Merkez Bankası basın bürosu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Ukrayna Merkez Bankası, böyle bir yazılım ve teknoloji çözümü oluşturma imkanı üzerinde çalışıyor. Uygulama, ülke çapında parasal işlemlerde minimum harcamaya, para transferlerin anında gerçekleşmesine, bunun yanı sıra şeffaf ve son derece verimli bir perakende ödeme platformunun kurulmasına olanak tanıyacak.”

Pilot uygulama gönüllülerle yürütülecek

Pilot proje, piyasaya insiyatif alarak gönüllü bir şekilde katılan katılımcılarla yürütülecek. Bunun ardından sonuçlar değerlendirilecek ve uygulamanın tam ölçekte konuşlandırılabilmesi için atılması gereken adımlar üzerinde karar verilecek.

Ayrıca, merkez bankası tarafından 9 Kasım 2016 tarihinde başlatılan “Nakitsiz Ekonomi” projesi kapsamında yeni bir e-para dağıtımı yapılabileceği bildirildi. “Nakitsiz Ekonomi” yol haritası, Ukrayna ekonomisinde Blockchain teknolojisini uygulamak için çözümler bulmayı amaçlıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl