Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Blockchain teknolojisi, dijital reklamcılığı nasıl değiştirecek?

Blockchain, her geçen gün daha geniş topluluklar için daha fazla kullanım örnekleriyle karşımıza çıkmayı sürdürüyor. Tek bir sanal para birimi (Bitcoin) için merkezi olmayan bir teknoloji olarak başlamış olmasına karşın teknolojinin yalnızca bir sanal para biriminin ötesinde, pek çok alanda işlevsel olduğu ortaya çıktı. Blockchain teknolojisini dijital reklamcılık sektöründe kullanabilmek için devam eden çeşitli girişimler bulunuyor. Dünyadaki tüm reklamların yaklaşık yüzde 40’ı internette ve internet üzerinden yayınlanır. Hiçbir şirket, artık geleneksel reklam kanallarından daha etkili bir şekilde ürün ve hizmetleri...

Blockchain, her geçen gün daha geniş topluluklar için daha fazla kullanım örnekleriyle karşımıza çıkmayı sürdürüyor. Tek bir sanal para birimi (Bitcoin) için merkezi olmayan bir teknoloji olarak başlamış olmasına karşın teknolojinin yalnızca bir sanal para biriminin ötesinde, pek çok alanda işlevsel olduğu ortaya çıktı.

Blockchain teknolojisini dijital reklamcılık sektöründe kullanabilmek için devam eden çeşitli girişimler bulunuyor.

Dünyadaki tüm reklamların yaklaşık yüzde 40’ı internette ve internet üzerinden yayınlanır. Hiçbir şirket, artık geleneksel reklam kanallarından daha etkili bir şekilde ürün ve hizmetleri teşvik edebilen bu büyük aracıyı ihmal edemiyor.

Gizlilik, botlar, ölçümler, reklam engelleyiciler ve diğer problemler

Dijital reklamcılığın doğasında sayısız sorunlar bulunuyor. Kullanıcıların genelini rahatsız eden bir numaralı konu, kullanıcı verilerinin mahremiyeti. Çoğunlukla reklam yayıncıları kullanıcılarla alakalı reklamlar gösterebilmek için arama sorgularındaki verileri kullanır. Problem bunun daha da ötesinde.

Örneğin Google, doğru hedefleme için kişilerin maillerini otomatik olarka tarıyor. Birçok kişi haklı olarak bu durumu oldukça rahatsız edici buluyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde bu uygulamayı durdurduğunu açıkladığı halde endişeler sürüyor.

Profesyonel reklamcılık topluluğunun yaşadığı bir başka problem hem reklam verenler hem de yayıncılar için milyonlarca dolar kayıp yaratan hacker’lar.

Son olarak reklam bloke etme konusu var. 2016 yılı içerisinde dünya çapında yaklaşık 615 milyon cihaz, reklam engelleme yazılımını kullanıyordu. Bu genel olarak kalitesiz dijital reklamlardan kaynaklanıyor. Bu durum şüphesiz ki reklamverenler ve yayıncılar için ciddi kayıplara neden oluyor.

Çözümler: Blockchain tabanlı platformlar ve tarayıcılar

Blockchain teknolojisi, mevcut bu sorunların tamamı olmasa da birçoğu için çözüm öneriyor. Blockchain teknolojisini dijital reklamcılık sektörüne uygulamak düşüncesi beş yıl önce bile vahşi bir fantazi olarak görünebilirdi ancak bugün birçk şirket tarafından Blockchain teknolojisi kullanılarak birden fazla çözüm öneriliyor.

Örneğin, Kuzey Amerika’nın telekom devi Comcast, Blockchain Insights Platform olarak adlandırılan, reklam kampanyaları için Blockchain tabanlı bir platform geliştirmek amacıyla Disney, NBC, Mediaset, Italia, Channel 4 ve TF1 gibi dev şirketlerle ortaklık kurdu. Projenin geliştiricileri, Blockchain teknolojisinin kullanıcı verilerinin kapsamlı bir şekilde korunmasını sağlarken reklam kampanyalarını ise daha şeffaf ve verimli hale getireceğini iddia ediyor.

Bir başa örnek, 2017 yılının başlarında NASDAQ ile reklam sözleşmeleri satmak amacıyla ortaklık kuran New York Interactive Advertising Exchange. Platform, internet sitelerinin sahipleri ile reklamverenlerin Blockchain sayesinde şeffaf ve güvenli bir şekilde reklam sözleşmeleri alıp satmalarına olanak tanıyor.

Los Angeles merkezli MetaX ise ConsenSys ile işbirliği içerisinde dijital reklam kampanyalarını ölçeklenebilir ve güvenilebilir bir şekilde koordine edebilen bir Blockchain platformu geliştirmeyi başardı. AdChain adı verilen platform, Ethereum’un akıllı sözleşmeler özelliğini kullanıyor ve dijital reklamlarda yer alan tüm tarafların faaliyetlerini uyumlu hale getirmesini sağlıyor.

Son olarak bu alanda değinilmesi gereken bir başka proje daha var: Brave. Brave, JavaScript’in yaratıcısı ve Mozilla’nın kurucu ortağı Brendan Eich tarafından geliştirilen bir tarayıcı. Tarayıcının en dikkat çekici özellikleri arasında dahili bir reklam engelleyici ve bir reklam izlemek için Bitcoin ile ödeme yapma fırsatı yer alıyor. Proje ekibi, tarihin en başarılı ICO’larından birini gerçekleştirerek sadece 30 saniye içerisinde 35 milyon Dolar toplamıştı.

Cointelegraph

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl