Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

6 büyük Blockchain ağı, Çin devleti destekli BSN ile entegre ediliyor

6 büyük halka açık zincir, Çin'in Blockchain Hizmet Ağı (BSN) ile entegre ediliyor. Buna göre, bu blok zincirlerindeki geliştiriciler, BSN'nin yurt dışı veri merkezlerinden veri depolama ve bant genişliği kullanarak merkezsiz uygulamalar (dapp) oluşturabilecek ve node çalıştırabilecekler.

cin-bayrak

Çin’in devlet destekli Blockchain Hizmet Ağı (BSN), altı halka açık blok zinciri ile entegre ediliyor. Bunlar; Tezos, NEO, Nervos, EOS, IRISnet ve Ethereum olarak açıklandı. Açıklamaya göre, bu altı blok zincirinin geliştiricileri, 10 Ağustos’tan itibaren başlamak üzere BSN’nin yurt dışı veri merkezlerinden veri depolama ve bant genişliği kullanarak merkezsiz uygulamalar (dapp) oluşturabilecek ve node çalıştırabilecekler.

Çin, dünya çapında Blockchain şirketleri için tek altyapı sağlayıcısı olma planı doğrultusunda BSN’yi oluşturmuştu. Geçtiğimiz ay da Chainlink ile entegre edilen BSN, büyük Çinli kuruluşlar ve şirketlerin yanı sıra devlet tarafından da destekleniyor. BSN’nin kurucu ortakları arasında Çin’in Devlet Bilgi Merkezi, China Mobile ve China Unionpay gibi devler bulunuyor.

10’dan fazla Blockchain hedefleniyor

BSN’deki kurucu şirketlerden biri olan Beijing Red Date Technology’nin CEO’su Yifan He, bugünkü gelişme hakkında, “BSN, büyük halka açık zincirlerle entegre olarak Çin’in dışında bulunan geliştirici topluluklara ulaşan ilk devlet destekli Blockchain altyapısı olduğundan bu gelişme bir dönüm noktası.” dedi.

He ayrıca BSN’nin kullanıcı tabanlarına, teknik altyapılarına ve ürünlerine göre değerlendirme yaparak bu yılın sonuna kadar 10’dan fazla halka açık blok zinciriyle entegrasyon hedeflediğini söyledi.

Çok daha az maliyet, kararlı sistem

He’ye göre BSN, dapp geliştiricileri için diğer ağlardan çok daha az maliyetli olacak ve kararlı çalışacak. Birçok dapp halihazırda Amazon Web Services’tan (AWS) hizmet alıyor ve veri merkezlerinde kendi node’larını oluşturuyor. Alibaba Cloud’da ise geliştiriciler, tek bir node için yılda on binlerce dolar ücret ödüyor ve ayrıca insan kaynakları maliyetiyle karşı karşıya kalıyor. He, BSN’de node çalıştırmak için gereken masrafın yıllık olarak sadece birkaç yüz dolar olacağını ifade ediyor.

Öte yandan Tezos Vakfı Konseyi Başkanı Hubertus Thonhauser de “Tezos’un Çin ve dünya çapında Blockchain tabanlı uygulamalar oluşturan şirket ve yazılım geliştiricileri için temel katman sağlayacak bir halka açık blok zincirleri grubuna katılmasından dolayı çok heyecanlıyız. Tezos için BSN’ye katılmak, geniş manada kurumsal benimsenme yolunda önemli bir adım.” şeklinde konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl