Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Türkiye’nin finansal alanda bilinen ilk blokzincir ağı faaliyete geçti

Takasbank, ilk olarak Eylül ayında duyurduğu altına dayalı dijital varlık platformunu 6 katılımcı banka ile faaliyete geçirdiğini açıkladı.

Borsa İstanbul kuruluşu olan Takasbank, blokzincir tabanlı transfer platformunu faaliyete geçirdi.

Takasbank’tan yapılan basın açıklamasında, “Blokzincir teknolojisi üzerine yapılan çalışmaların ilk ürünü olarak; dayanağı fiziksel altın olan ve dijital bir varlığa çevrilebilen altının blokzincir teknolojisi ile zaman kısıtı olmaksızın kişiden kişiye transferine imkan tanıyan ve marka adı ‘BiGA Dijital Altın’ olan projemizin uygulamaya geçişini duyurmanın ve Borsa İstanbul Grubunun bir üyesi olarak, Ülkemiz ekonomisine yerli ve milli bir uygulamanın daha eklenmesinin haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz.” denildi.

Açıklamaya göre, Dijital Varlık Transfer Platformu üzerinde işlem görecek olan varlık, karşılığı Borsa İstanbul kasalarında fiziksel olarak saklanan her bir gram altın karşılığında üretilen ve “BiGA” olarak isimlendirilen ‘dijital değer’ olacak. Sistemde dijital varlık için ihraç, itfa ve transfer olmak üzere 3 ana kabiliyet bulunurken blokzincir teknolojisi ile çalışan BiGA Platformu ile Altın Transfer Sistemi arasında entegrasyon, mutabakat yetkinlikleri, izleme ve raporlama gibi ek özellikler de sağlanıyor.

Proje hakkında detaylı bilgiye biga.takasbank.com.tr üzerinden ulaşılabiliyor.

6 banka ile faaliyette

Açıklamada, “BiGA Dijital Altın” projesinin bugün itibari ile uygulamaya alındığı ve ilk etapta Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Ziraat Katılım Bankası’nın katıldığı belirtildi. Böylece Türkiye’nin finansal alanda bilinen ilk blokzincir ağının kurulduğu vurgulanırken Takasbank tarafından sunulan platformdan hizmet sağlayacak olan katılımcı bankaların kendi sistemlerinde yapacakları geliştirmelerle birlikte altın bakiyelerinin katılımcı bankalar arasında 7/24 transfer edilebileceği kaydedildi.

Söz konusu proje, ilk olarak geçtiğimiz Eylül ayında duyurulmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl