Alman otomobil devi Audi, Blockchain teknolojisini deniyor

Alman otomobil üreticisi Audi'nin fiziksel ve finansal dağıtım işlemleri için Blockchain teknolojisini test ettiği öğrenildi.

Cointelegraph’ta yer alan habere göre, Ingolstadt merkezli Alman otomobil üreticisi Audi, fiziksel ve finansal dağıtım işlemleri için Blockchain teknolojisini test ediyor. Audi, yeni Blockchain çözümü ile birlikte küresel tedarik zincirilerindeki güvenliği ve şeffaflığı en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor.

Otomobil devi, IBM’in Hyperledger Fabric’ine dayanan teknolojiyi başarılı bir şekilde test ettikten sonra geçen yıl Blockchain sisteminin bir demosunu yayınladı. Olumlu geri bildirimlerin ardından şirket, projeyi demo aşamasının ötesine taşımaya karar verdi.

Şirketin finans, üretim, lojistik ve bilgi teknolojileri gibi çeşitli birimlerinin temsilcilerinden oluşan bir araştırma ekibi, konuyla ilgili derinlemesine araştırmalar yürütüyor. Ekip ayrıca, veri aktarımlarının güvenliğini, tedarik zincirlerinin etkinliğini, yerel enerji şebekelerinin ve dijital varlıkların yönetimini geliştirmek için Blockchain’in çeşitli kullanım durumlarını inceliyor.

Audi’nin yöneticilerinden Alexander Dietmeier, geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajda, Blockchain’in sektörde çeşitli çalışma prensiplerini değiştirme potansiyeline sahip olduğunu ve yeni fırsatlar yarattığını söylemişti. Dietmeier, ayrıca Audi’nin yakın gelecekte bir ödeme yöntemi olarak
kripto para birimlerini kabul edeceğine inandığını da vurgulamıştı.

Otomobil üreticilerinden Blockchain’e yoğun ilgi

Bu arada son zamanlarda otomobil üreticilerinin Blockchain teknolojisine yoğun bir ilgisi olduğundan söz etmek mümkün. Ford, BMW, Mercedes ve Porsche gibi dev otomobil üreticileri, şu anda aktif bir şekilde Blockchain’i kendi sistemlerine uygulamak için çalışma halinde.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl