‘Blockchain, 5 yıl içinde bankalar için küresel standart haline gelecek’

Büyük küresel bankacılık kurumlarından ING ve BBVA'nın CEO'ları, Blockchain teknolojisinin beş veya altı yıl içinde bankalar için küresel bir standart haline geleceğini söylediler.

Büyük küresel bankacılık kurumlarından ING ve BBVA’nın CEO’ları, Blockchain teknolojisinin beş veya altı yıl içinde bankalar için küresel bir standart haline geleceğini söylediler.

ING Group CEO’su Ralph Hamers, Amsterdam’daki Money 2020 fintech konferansında CNBC’den Arjun Kharpal’la yaptığı bir röportajda bankaların kendi çözümlerini geliştirerek ayağa kalktıklarını söyledi. Hatta, küresel bankacılık için standart olarak zorunlu olabileceğini de sözlerine ekledi.

Hamers şu açıklamalarda bulundu:

“Bence bankalar bunun üzerinde gerçekten çalışıyorlar çünkü potansiyel çok büyük ve küresel bankalar bir standart üzerinde anlaşırsa, bu standardı dünyaya entegre edebilirsiniz. Sanırım bu 5-6 yıllık bir zaman dilimi gerektirecek”

Çokuluslu İspanyol bankacılık grubu Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’nın (BBVA) CEO’su Carlos Torres Vila CNBC’ye, blockchain teknolojisinin çok fazla şey vaat ettiğini ve Hamer’in teknolojiyi küresel standart olarak kurmak için beş veya altı yıllık tahminini doğru bulduğunu söyledi.

Carlos Torres Vila şöyle konuştu:

“Blockchain’in çok büyük şeyler vaat ettiğine inanıyoruz. Bu teknolojinin ilk zamanları, ancak bu teknoloji daha verimli süreçler getirebilir. Bence bu beş veya altı yıllık zaman çerçevesi doğru olmalı ama nasıl gelişeceğini göreceğiz.”

Blockchain teknolojisi aynı anda her yerde bulunabildiğinden, birçok banka bu devrime katılarak oyunun zirvesinde kalmayı garantiliyor. BBVA, blockchain teknolojisini kullanan ilk küresel kurumsal kredi projesini geliştirmek için İspanyol teknoloji şirketi Indra ile işbirliği yaptı. Nisan ayında denenen pilot projeyle 75 milyon avroluk kredinin mutabakat süresi günlerden saatlere indirildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl