BBVA, Blockchain’i kullanarak kredi veren dünyanın ilk küresel bankası oldu

İspanyol banka Banco Bilbao Vizcaya Argantaria (BBVA), Blockchain teknolojisini kullanarak kredi veren dünyanın ilk bankası oldu.

Banco Bilbao Vizcaya Argantaria (BBVA), Blockchain teknolojisini kullanarak kredi veren dünyanın ilk bankası oldu.

Financial Times’ta yer alan habere göre, İspanyol çokuluslu banka, tüm kredi sürecini dağıtık bir defter üzerinde gerçekleştirdiğini bildirdi.

Blockchain teknolojisinin kullanılmasıyla, 75 milyon avroluk kredinin görüşme süresi günlerden saatlere indirgendi. BBVA, süreci dağıtık defter teknolojisinin kullanımında önemli bir ilerleme olarak adlandırdı.

BBVA’nın CEO’su Carlos Torres Vila, bankanın bu alanda daha fazla işlem yapması gerektiğini ve İspanyol telekom şirketi Indra ile bir pilot program başlatılacağını söyledi. Indra, Blockchain uygulamaları için kendini ‘öncü’ olarak tanımlayan bir şirket.

Kurumsal ve konsorsiyum kredilerinin tüketici kredilerinden daha karmaşık olması nedeniyle Blockchain teknolojisinin kurumsal ve konsorsiyum kredileri alanında güçlü bir cazibesi var.

‘Blockchain stratejimizin merkezinde’

Bankanın CEO’su Torres Vila, şunları söyledi:

“Blockchain, kurumsal kredi pazarında tüm taraflar için verimlilik, şeffaflık ve güvenlik açısından net avantajlar sunabilir… Bu, finansal hizmetlerimize değer katmak için yıkıcı teknolojinin nasıl kullanılabileceğine dair bir başka güçlü örnek, stratejimizin merkezinde yer alan bir şey.”

BBVA’nın pilot projesi, kredi sürecini müzakere etmek ve tamamlamak için özel bir blok zinciri kullanacak ve daha sonra Ethereum‘un halka açık blok zincirinde kaydedilecek ve tamamlanacak. Banka, ayrıca uluslararası ticaret, uluslarası borç verme ve döviz işlemleri için de çeşitli Blockchain uygulamaları geliştiriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl