ABD Dışışleri Bakanlığı ve içecek devi Coca-Cola’dan Blockchain projesi

Coca-Cola, ABD Dışişleri Bakanlığı ve diğer üç şirket, Blockchain teknolojisini kullanacak bir proje başlatmak adına bir araya geldi.

Reuters’ın bildirdiğine göre içecek devi Coca-Cola, ABD Dışişleri Bakanlığı ve diğer üç şirket, dünya çapında işçilerin güvenli bir kaydını oluşturmak için Blockchain teknolojisini kullanacak bir proje başlatmak adına bir araya geldi.

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre dünya çapında yaklaşık olarak 25 milyon insan zorla çalıştırılıyor; bu insanların yüzde 50’si Asya-Pasifik bölgesinde yaşıyor.

Projeyle birlikte işçiler ve sözleşmeleri için güvenli bir kayıt oluşturmak adına Blockchain teknolojisinin doğrulama ve dijital noterlik özellikleri kullanılacak.

Coca-Cola’nın yöneticilerinden Brent Wilton, “Tedarik zincirimizdeki işgücü politikaları ile ilgili doğrulama sürecinin şeffaflığını ve verimliliğini daha da artırmak için bu projenin pilotuyla iş birliği yapıyoruz.” dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı ise bunun Blockchain’i kullanan işçi haklarıyla ilgili ilk büyük projeleri olduğunu söyledi. Bakanlık, Blockchain’i sosyal kalkınma konusunda yararlı bir araç olarak görüyor. Blockchain hizmetlerini Emercoin sağlarken ABD’li teknoloji şirketi Bitfury Group ise proje için Blockchain platformunu inşa edecek.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl