Alman otomobil devi Daimler’den Blockchain iş birliği

Blockchain tabanlı bir veri paylaşım platformu olan Ocean Protocol, Almanya'nın en büyük otomotiv gruplarından biri olan Daimler ile kavram kanıtı (proof-of-concept) anlaşması yaptı. Mercedes üreticisi şirket artık, dünya çapındaki tedarik zincirleri arasındaki ve şirket içindeki veri akışıyla da para kazanabilecek.

mercedes

Singapur merkezli Ocean ve Daimler arasında salı günü açıklanan anlaşmayla, çok uluslu tedarik zinciri içinde gerçekleşen satışların ve finansal verilerin detayları merkeziyetsiz şekilde temin edilebilecek.

CoinDesk tarafından aktarıldığı üzere, Daimler’in Stuttgart’taki merkezini ve Singapur’daki üretim alanını kapsayan proje, işletmelerin veri paylaşımı ve detayları bulma konusunda elini eskiye göre çok daha fazla rahatlatacak. Ayrıca hangi departmanın ve kişinin neyi aradığı da görülebilecek.

“Yıllık 300 milyon dolar harcanır ve işe yaramayabilirdi”

Ocean Protocol kurucusu olan ve daha önce 5 yıl Daimler’in IT departmanında çalışmış Bruce Pon, bu büyüklükte bir şirketin yazılım, güvenlik önlemleri ve değişik tarzda yönetim uygulamalarını uyumlu hale getirmek için senede 300 milyon dolar harcamak zorunda olduğunu ancak buna rağmen yine de tüm sistemin ve veri akışının çok da iyi olmayabileceğini belirtti.

Pon konuyla ilgili olarak, “İç ve dış veri akışının sorunsuz çalıştığını kanıtladık. Blockchain, Daimler’in IT departmanını bir gider merkezinden kâr etme merkezine çevirecek” dedi.

2016 ve 2017 yıllarında kurumsal Blockchain dünyası, teknolojinin etrafındaki aşırı kandırıcı görüntüden sonra kronik bir PoC yorgunluğu vakası yaşadı. Ancak Pon bu bugünün farklı olduğunu söyledi:

“Tabii, 2017’de tekrarlanan ‘PoC-itis’ vardı. Daimler’le yaklaşık 50 tane yapmıştık. O aşamada aslında herkes öğreniyordu. Ancak bugün insanlar Blockchain’in nasıl çalıştığını biliyor ve şimdi Ocean kullanarak veri alma ve satma yeteneği zaten mevcut olduğundan sadece bu sistemi nasıl dağıtacağımızı araştırıyoruz.”

Saydamlığın ve verilerin birden fazla sistem arasında daha iyi mutabakatının yanı sıra, Ocean’ın gizliliğini koruyan gizli sosu “federe makine öğrenimi” kullanır. Bu tür makine öğrenimi, eğitim verilerine doğrudan erişim olmadan oluşturulur ve bu da verilerin şirketin güvenlik duvarlarının arkasında olduğu gibi orijinal konumunda kalmasını sağlar.

Ocean kurucu ortağı Trent McConaghy, Ocean’ın Google gibi popüler olan merkezi bir federe öğrenmeyi aldığını ve buna büyük miktarda ademi merkeziyet sağladığını açıkladı.

Geleceğe bakılacak olursa, otomobil ve orijinal parça üreticileri içinde hem aracın kendi ürettiği hem de yolculardan gelen geri dönüşlerle elde edilen zenginliğin farkına varmış durumdalar.

Daimler’in Singapur’daki bir yan kuruluşunda teknoloji müdürü olan Frank Schur da yaptığı açıklamada, “Merkezi olmayan veri pazarı ilginç bir teklif ve açık bir ücret yaklaşımı ile verilerin toplanması için bize heyecan verici bir fırsat sunuyor. Ocean Protokolü’nü kullanarak bunu güvenli ve şeffaf bir şekilde uygulamak istiyoruz.” dedi.

Pon da Ocean çalışanlarının özellikle otomobil üreticileri için çok fazla beyin fırtınası yaptıklarını belirtti ve ilk veri piyasasına dayalı sübvansiyonların kamyon şirketleri veya dağıtım servis araçları ile gerçekleşebileceğini tahmin ettiğini söyledi.

Anlaşma sonrası Ocean Protocol’de (OCEAN) sıçrama

Mercedes-Benz haberinin ardından OCEAN’ın fiyatı da hareketlendi. Hafta başından bu yana yüzde 45 değerlenen kripto para, dünden beri de yüzde 25 artış sağladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl