Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Blockchain açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te gerçekleştirilen TEKNOFEST etkinliklerinde konuştu. Erdoğan, buradaki konuşmasında blok zincir teknolojilerine de değindi.

6248 0
erdogan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST 2020 etkinliklerinde yaptığı konuşmanın bir bölümünde blok zincir gibi alanlarda başarı elde etmemek için hiçbir sebep olmadığının altını çizdi. Erdoğan burada yapay zeka, siber güvenlik ve IoT’yi de sıraladı.

Sözlerine “Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali’nin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizi bu güzel etkinlikle buluşturan herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.” ifadeleriyle başlayan Erdoğan, Türkiye’deki teknolojik girişim ve atılımlardan bahsetti.

“Blokzincir’de başarı elde etmemek için hiçbir sebep yok”

Cumhurbaşkanı, ilerleyen bölümde TEKNOFEST’i kastederek “Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler işte burada tohumlanacak. Yapay zeka, blokzincir, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni gelişen alanlar başta olmak üzere teknolojinin her alanında başarı elde etmemek için hiçbir sebep yoktur.” şeklinde konuştu.

Dijital para, Kalkınma Planı’na girmişti

Geçtiğimiz yıl, 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda bir merkez bankası dijital parası çıkarma hedefi yer almıştı. Bu konudaki testlerin 2021’de tamamlanması bekleniyor. Geçtiğimiz haftalarda TCMB, dijital paralar üzerinde çalışma yapmak üzere 10 Uzman Yardımcısı aradığını açıklamıştı.

Öte yandan blokzincir, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ne de girmişti. Ulusal bir blokzincir altyapısı geliştirme planı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hedefleri arasında yer alıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl