Kripto para ve Blockchain dernekleri sosyal medya devlerine karşı güçlerini birleştirdi

Rusya, Çin ve Güney Kore'deki kripto para ve Blockchain dernekleri, Google, Twitter, Facebook ile Yandex'e karşı ortak bir dava açmaya hazırlanıyor.

TASS’da yer alan habere göre, Rusya, Çin ve Güney Kore’deki kripto para ve Blockchain dernekleri, kripto parayla ilgili reklamları yasaklayan Google, Twitter, Facebook ile Yandex’e karşı Mayıs ayında ortak bir dava açmaya hazırlanıyor.

Facebook, Ocak ayının sonlarında kripto para birimleriyle ilgili tüm reklamlara yasak getirdi. Google ise bu ay, Haziran ayında yürürlüğe girecek benzer bir yasak uygulaması yapacağını bildirdi. Twitter da Facebook ile Google’ı takip ederek kripto para reklamlarını yasakladı. Son olarak Yandex’in de bu konuda engelleyici önlemler alması bekleniyor.

Dört sosyal medya ve teknoloji devleri aleyhine açılacak olan davada yer alan Rus kuruluş RACIB’in başkanı Yury Pripachkin, bu şirketlerin kripto para piyasasını olumsuz etkilediğini söyledi:

“Bu durumun piyasayı manipüle etmek için birbirleriyle kartel anlaşması yapan bu dört şirketin tekel pozisyonunun kullanılması olduğuna inanıyoruz. Bu dört şirketin getirdiği yasaklar, son aylarda piyasada önemli bir düşüşe yol açtı.”

Dernekler, davayı desteklemek ve formüle etmek için bir fon oluşturmak amacıyla Avrasya Blok Zinciri Birliği’ni kurdular.

Bu arada Pripachkin, davanın ABD’de açılacağını söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl