IBM, tuz tanesinden küçük, Blockchain’i kullanacak bir bilgisayar üretti

IBM, bugün Blockchain teknolojisini kullanacak ve yakın zamanda "gündelik cihazlara gömülü" olacak olan dünyanın en küçük bilgisayarını ürettiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi IBM, bugün Blockchain teknolojisini kullanacak ve yakın bir zamanda “gündelik cihazlara gömülü” olacak olan dünyanın en küçük bilgisayarını ürettiğini açıkladı.

Bilgisayarın bir kaya tuzu tanesinden küçük olduğu belirtiliyor. Henüz prototip aşamasında olan cihaz üzerinde testler sürüyor. Ne zaman satışa sunulacağı bilinmeyen cihazın, Blockchain uygulamaları için bir veri kaynağı görevi göreceği ifade ediliyor.

Bu yeni nesil bilgisayar, iletişim için WiFi veya Bluetooth yerine ışıktan yararlanıyor. Entegre bir LED’i ve fotoğraf dedektörü bulunan bilgisayarın çalışması için ihtiyaç duyulan enerji ise üzerindeki küçük güneş pili ile sağlanıyor.

Bilgisayar, kaya tuzlarının içine konulduğunda neredeyse kayboluyor

Cihazın gelecekte ürünlerin üretimden teslimat ve tüketime kadar izlenmesinde, gıdaların tedarik zinciri boyunca doğru sıcaklıkta tutulup tutulmadığını veya ürünlerin genetik olarak tahrif edilip edilmediğinin belirlenmesinde kullanılacağı öngörülüyor. Bununla birlikte bir bilgisayar olduğu için çok fazla potansiyel kullanım alanı olacağı düşünülüyor.

IBM, 10 centten daha az bir maliyeti olan bilgisayarların yaygın olarak dağıtılabilecek kadar ucuz olacağını söylüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl