Türkiye İş Bankası’ndan Şişecam ile bir Blockchain atılımı daha

Türkiye İş Bankası, Blockchain teknolojisi ile ilk pilot dış ticaret finansman işlemini gerçekleştirdi. 27 Mayıs'ta yapılan işlem; İş Bankası, Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank arasında gerçekleştirildi ve işlem için Marco Polo platformu kullanıldı.

is-bankasi

Türkiye İş Bankası, Blockchain teknolojisi ile ilk pilot dış ticaret finansman işlemini gerçekleştiren ve bu teknolojiyi kullanarak ödeme garantisi veren ilk Türk bankası olduğunu bildirdi.

Bankadan yapılan açıklamada, işlemin 27 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirildiği kaydedildi. İşlem; İş Bankası, Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank arasında yapılırken işlem için Marco Polo platformu kullanıldı.

Açıklamada, “Dış ticaret işlemlerine ve finansmanına odaklanan bir işbirliği ağı olan Marco Polo platformunun sunduğu Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) sayesinde; dış ticaret işlemlerinin finansmanı, daha kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. Firmalar, ticarete dair verileri defalarca girmeden, işlemlerini güvenli, şeffaf ve korunaklı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Marco Polo’nun kullandığı Corda teknolojisi sayesinde ise tarafların bilgileri herkese dağıtılmıyor. Sadece Banka ve firmaların uygun gördüğü taraflara ve gerektiği kadar iletilerek, finans dünyasına özel gizlilik sağlanıyor.” denildi.

“Türkiye’de bir ilke imza atmanın gururunu yaşıyoruz”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, konuyla ilgili verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“İş Bankası olarak teknoloji alanında imza attığımız ilklerle müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler sunuyoruz. Şimdi de Blockchain teknolojisi ile ilkini gerçekleştirdiğimiz bu pilot işlemle, dış ticaret finansmanında verinin eşleşmesine dayalı, güvenilir ve daha kolay bir dönemi başlatıyoruz. Dünyanın hızla gelişen yeni teknolojik oluşumlarında yer alarak ve Blockchain teknolojisi üzerinden uluslararası ticaretin ve tedarik zincirlerinin finansmanına yönelik ürünler geliştirerek müşterilerimize yepyeni deneyimler sunmayı hedefliyoruz. Dünyanın en geniş Blockchain ağına sahip R3’e üye olan ilk Türk Bankası olarak, bu defa Blockchain teknolojisi ile Türkiye’de pilot çalışmasını gerçekleştirdiğimiz ödeme garantisi işleminde de ilk Banka olma gururunu taşıyoruz.”

Şişecam CFO’su Görkem Elverici ise Marco Polo’nun Blockchain bazı finansman platformunda ilk işlemi gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını belirterek “Topluluğumuz, müşterileri ve tedarikçileri dahil tüm ekosistemine en iyi hizmetler ve deneyimler yaşatmak için her türlü dijital çözümleri geliştirmeye ve kullanmaya devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

Son olarak Commerzbank, Ticari Ürün Yönetimi Başkanı Enno-Burghard Weitzel ise “Marco Polo’nun ödeme garantisi platformunda geçen yıl diğer bankalarla bir çok pilot işlem gerçekleştirdikten sonra, bu defa çok daha geliştirilmiş versiyon üzerinde İş Bankası ile pilot işlem yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Üretim ortamına geçme yolunda teknik performansı test ettik ve müşterilerimiz ile iş akışlarını doğruladık” değerlendirmesinde bulundu.

İş Bankası, Nisan ayında R3’ün Corda Blockchain platformuna üye olduğunu duyurmuştu. R3, küresel çapta 300’den fazla kurumsal üyeye sahip bir Blockchain birliği. Bankanın Genel Müdür Yardımcısı Yakçın Sezen, o sırada verdiği demeçte, “Blockchain teknolojisini; güvenlik, hız ve operasyonel verimliliği artırma potansiyeli nedeniyle finans sektörünün ve bankacılığın geleceğini şekillendirecek, yeni bir iş modeli olarak görüyoruz. Henüz blockchain teknolojisinin yakın gelecekte bankacılık sektöründe çok farklı akışlarda yaygın bir şekilde kullanılacağını düşünüyorum.” demişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl