Güney Kore’nin merkez bankası, Blockchain ve kripto paraları yakından inceliyor

Güney Kore'nin merkez bankası olan Bank of Korea (BOK), geçtiğimiz günlerde "nakitsiz toplum" projesi için kripto para ve Blockchain uygulamalarını düşündüğünü açıkladı.

CoinTelegraph’ın yerel haber kaynaklarından TokenPost’tan aktardığına göre, Güney Kore’nin merkez bankası olan Bank of Korea (BOK), geçtiğimiz günlerde “nakitsiz toplum” projesi için kripto para ve Blockchain uygulamalarını düşündüğünü açıkladı.

BOK, nakitsiz toplum projesinin pilot uygulamasının resmi açılışını dün “2017 Ödeme Raporu”nda duyurdu. Raporda, bankanın Blockchain ve kripto paranın olası kullanım durumlarını keşfetmeye başladığı belirtiliyor.

Banka ayrıca dijital paraların araştırılması ve kriptografik paranın genel finansal sistem üzerindeki olası etkilerini analiz etmek için bir organizasyon kurdu.

Projenin ana hedefleri, müşterilere kolaylık sağlamak ve fiziksel paranın üretim maliyetini düşürmek. 2016 yılında Güney Kore’nin fiziksel para üretimi için yaklaşık 47 milyon dolar harcadığı bildirildi.

KoreaTimes’a göre Güney Kore hükümeti 2016 yılında fiziksel paraları ortadan kaldırmayı düşünmeye başladı ve 2020 yılına kadar “nakitsiz bir toplum” haline gelmeyi planlıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl