Blockchain ve kripto para birimleri neden birbirinden ayrılamaz?

Blockchain teknolojisi, sıklıkla geleneksel finansçıların da öne sürdüğü gibi kripto paralar olmadan da yaşayabilir mi? İşte yanıtı...

Bugünlerde neden kripto para birimlerine ihtiyaç duyulduğu konusunda bazı insanların kafaları karışık görünüyor. Bunun yanında geleneksel finansçılar, sıklıkla kripto para birimleri olmadan Blockchain teknolojisinin yaşayabileceğini öne sürüyorlar. Bu sav, bütünüyle geçersiz. Peki neden?

Blockchain, dağıtık bir defterdir. Dağıtık bir defter, her bir node’un (tam olarak karşılamasa da “düğüm” denebilir) Blockchain işlemlerinin bir kopyasına sahip olması gerektiği anlamına geliyor. Blockchain’i merkezsiz, değiştirilemez ve sansür geçirmez yapan da budur. Ama insanlar yok yere neden node’lar barındırıp bu merkezsiz sisteme yardım etsin? Cevap: Teşvikler. Ve bir para birimi olarak kripto da bir teşviktir. Kripto para birimleri olmazsa ağı destekleme teşviği de olmayacağı için merkezsiz sistem çalışmaz.

Bunun yanı sıra, Blockchain üzerinde bir kripto para yapmanın bir faydası da sistemi saldırılardan korumakta yatıyor.

Bildiğiniz gibi Blockchain sisteminin alt etmenin yolu, ağdaki işlem gücünün %51’ine sahip olmaktan geçiyor. Böyle bir saldırı olasılık dışı olsa da örneklendirelim… Olası bir saldırganın %51 saldırısı yapabilmesi için çok önemli miktarda kripto para satın alması gerekiyor. Bu da devasa bir maliyete neden oluyor ve bir anlamda saldırganı caydırıyor.

Teşviğin olmadığı bir Blockchain yalnızca merkezi bir yapıda çalışabilir. Merkezi bir Blockchain kullanmak yerine geleneksel bir veritabanı tercihi yapmak daha iyi olabilir, çünkü geleneksel veritabanları çok daha olgundur ve yaygın şekilde kullanılır. Dolayısıyla merkezi bir yapıya sahip bir Blockchain, Blockchain teknolojisini kullanmanın amacını ortadan kaldırıyor.

Blockchain’in en önemli avantajı, değiştirilemez olmasıdır, ve arşivlemek için adem-i merkeziyetçiliğe ihtiyacınız var, bunu sağlamanın yolu da teşviklerden geçiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl