Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Blokzincir ve Metaverse Platformu

Tersane İstanbul'da düzenlenen ve iki gün sürecek olan Eurasia Blockchain Summit'te konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, "Blokzincir ve Metaverse Platformu kuruyoruz." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Eurasia Blockchain Summit’te yaptığı konuşmada, bakanlık olarak “Blokzincir ve Metaverse Platformu” kuracaklarının müjdesini verdi. Kacır, “Buradan müjdesini verelim. Yüksek teknoloji çalışma konularına dair politikaların belirlenmesi ve ilgili sektör sorunlarının tespit edilerek çözüm yollarının geliştirilmesi amacıyla ilgili paydaşlarımızın katılım sağlayacağı bir Dijital Teknolojiler Platformu kuruyoruz. Bunlardan birisi de Blokzincir ve Metaverse Platformu olacak.” dedi.

2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi doğrultusunda blok zincirine de ağırlık verdiklerini vurgulayan bakan yardımcısı, bu alanda halihazırda yapılan çalışmalardan örnekler aktardı.

Kacır, şöyle konuştu:

“2017’de Blokzincir Araştırma Laboratuvarını kurduk”

“Blokzincir teknolojisinin Türkiye’nin dijital dönüşümü ve Milli Teknoloji Hamlemize sağlayacağı katkıları da ön görerek 2017 yılında TÜBİTAK BİLGEM çatısı altında Blokzincir Araştırma Laboratuvarını (BZLab) kurduk. Laboratuvarımız; Dijital Türk Lirası (CBDC) projesinde kritik rol oynayarak kriptolojik altyapısını ve blokzincir mimarisini tasarlamakta. Merkez Bankasının önderliğinde; BKM, ASELSAN ve HAVELSAN ile birlikte yer aldığımız bu proje blokzincir ekosistemi için de önemli bir potansiyel niteliğindedir.”

“Dijital Cüzdan projesiyle kripto para ve dijital kimlik bilgileri saklanabilecek”

“Dijital Cüzdan Projesiyle, kripto para ve dijital kimlik bilgilerini saklayabilecek, TC kimlik kartı ile güvenliği artırılmış dijital cüzdan geliştirme çalışmaları yürütüyoruz.”

“Kripto Radar projesi ile yasa dışı kullanımı denetleyeceğiz”

“Kripto Radar Projemiz ile yapay zeka ve büyük veri teknolojileriyle blokzincirler üzerinde canlı analizler yaparak kara para aklama, terör finansmanı gibi kripto paraların yasa dışı kullanımını denetlemeyi amaçlamaktayız.”

“Blokzincir en önemli gündemlerimizden”

“Blokzincir ekosistemini desteklemek en önemli gündemlerimizden bir tanesi konumundadır. Bu kapsamda, farklı blokzincirleri test etme ve deneyim paylaşımı imkanı sunacak sandbox çalışmalarımız da devam etmektedir. Safir-Zincir Projemiz tamamlandığında, SafirBulut ortamlarında, blokzincirler, teknik uzmanlık gerektirmeden, hızlıca kurulup işletilebilecek. Bu sayede, blokzincir tabanlı projelerin hayata geçiş süreçleri basitleşecek ve hızlanacak. Ülkemizde ve dost ve kardeş ülkelerde blokzincir teknolojisinin uygulanabilirliği ve yaygınlaştırılması sağlanacak.”

Eurasia Blockchain Summit, pazar günü de devam edecek. İlk gününde çok sayıda katılımcıya ağırlayan etkinliğin ikinci gününün de hareketli geçmesi bekleniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl