Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan Blockchain müjdesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ithalat ve ihracatın Blockchain ile hiç olmadığı kadar hızlı gerçekleştirilmesi için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer verilen habere göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracat ve ithalat işlemlerinin Blockchain teknolojisi ile hiç olmadığı kadar hızlı gerçekleşmesini sağlayacak yeni bir sistem üzerinde çalışmaya başladıklarını belirterek bu kapsamda bakanlığın Blockchain Türkiye platformunun üyesi olacağını bildirdi.

Pekcan, bakanlık olarak Türkiye’nin dış ticaret işlemlerinde dijital dönüşüm için kolları sıvadıklarını ifade ederek, Blockchain teknolojileriyle kurumlar arası koordinasyonun yeni bir boyut kazanacağına dikkati çekti.

Blockchain teknolojileriyle ilgili bakanlık bünyesinde önemli adımlar atacaklarını vurgulayan Pekcan, ihracat ve ithalat işlemlerinin bu sayede hiç olmadığı kadar hızlı gerçekleşmesini sağlayacak yeni bir sistem üzerinde çalışmalara başladıklarını anlattı.

 

Ruhsar Pekcan, test ve kabul işlemleri gibi ürünlerin gümrükte beklemesine sebep olan birçok işlemin yeni yapıyla artık sorun olmaktan çıkacağını belirterek, “Artık farklı kurumların benzer testler istemesi nedeniyle yaşanan kayıpların önüne geçilecek.” dedi.

Yazılım devleriyle görüşmeler başladı

Bakanlık olarak uluslararası tedarik zincirlerinde Blockchain kullanımına ilişkin birçok yazılım deviyle görüşmelere başladıklarının altını çizen Pekcan, şöyle devam etti:

“Halihazırda Singapur gibi dijital dönüşümde lider ülkelerle yapılan görüşmeler yeni bir dönemin de habercisi. Blokzincir teknolojileri uluslararası ticarette birçok bürokratik engeli kaldıracak çözümleri bünyesinde barındırıyor. Ülkeler arası mevzuat farklılıkları, belgelerin standart olmaması, sahtecilik gibi birçok konu doğrudan blokzincir teknolojisinin çözüm alanına giriyor.”

9 Ocak’ta anlaşma imzalanacak

Ticaret Bakanı Pekcan, her zaman olduğu gibi Blockchain konusunda da sahadaki aktörlerle konuşarak politikalarını şekillendirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda 9 Ocak’ta Kamuda Blokzincir Konferansı düzenlenecek ve bakanlığımız ile Blokzincir Türkiye Platformu arasında bir mutabakat zaptı imzalanacak. Söz konusu mutabakat zaptı bu alandaki iş birliğimizin kurumsallaşmasına önemli bir katkı sağlayacak. Kamunun blokzincir stratejisinin oluşturulması için temel olacak konferansa 30’dan fazla kamu kurum ve kuruluşunun katılması bekleniyor. Blokzincir alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarının üst düzey yöneticileri ve Blokzincir Türkiye Platformunun yöneticileriyle özel olarak buluşacağız.”

VakıfBank’tan da Blockchain atılımı

Ticaret Bakanlığı’nın yanı sıra kamuya ait bir banka olan VakıfBank da Blockchain konusunda atılım yapıyor. Banka geçtiğimiz günlerde Blockchain Türkiye Platformu’na dahil olmuştu. VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Blockchain’i müşterilerimizle buluşturmak için çalışlıyoruz” demişti.

Blockchain Türkiye Platformu’nun halihazırda 42 üyesi bulunuyor. Platforma üye olan bankalar arasında VakıfBank’ın yanı sıra Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, Kuveyt Türk, Garanti, Albaraka ve Akbank var. VakıfBank, bu bankalar arasında platformun kamu bankası konumundaki tek üyesi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun