Rusya’nın Blockchain tabanlı oy verme sistemine saldırdılar

Rusya'nın oy kullanmak için yaklaşık 1.2 milyon kişinin kayıt yaptırdığı Blockchain tabanlı oy verme sistemine saldırı düzenlendi. Girişimin başarısız olduğu ve oylamada herhangi bir sorun yaşanmadığı belirtiliyor.

Cumartesi akşamı Rusya anayasasında planlanan bir değişiklikle ilgili yapılacak çevrim içi oy verme sistemine DDoS saldırısı düzenlendi. Saldırı başarısız olurken, verilen oyların hepsinin sorunsuz şekilde sayıldığı belirtildi.

Rusya Bölgesel Yönetimin İyileştirilmesi ve Akıllı Projeler Departmanı başkanı Artem Kostyrko, TASS’a yaptığı açıklamada, “Akşam saat 21.12 sıralarında gözlemci node’undan blokzincire yapılmak istenen bir saldırı tespit edildi. Girişim başarısız oldu ve oylamada herhangi bir sorun yaşanmadı. Bunun anlamı, tüm oylar sorunsuz şekilde blok zincire kaydedildi. IT uzmanlarımızın gerekli düzeltmeleri yapmasının ardından gözlemci node yeniden yüklenecek” dedi.

30 Haziran’da Moskova saatiyle akşam 20’ye kadar sürecek olan oylama 25 Haziran Perşembe günü 10’da başlamıştı. Moskova ve Nijniy Novgorod Bölgesi’nden seçmenlerin katıldığı seçimde 27 Haziran Cumartesi günü saat 20.14 itibariyle katılım yüzde 75 seviyesindeydi ve 879.654 oy kabul edilmişti. Seçim için Moskova’dan 1 milyon, Nijniy Novgorod’dan ise 140 bin kişi kayıt yaptırmıştı.

Rusya’da önerilen anayasa değişiklikleri hakkında kamuoyu oyu kullanabiliyor. Rus kamuoyunun yüzde 50’den fazlası değişiklikleri onaylarsa, yasa tasarısı yürürlüğe giriyor.

Öte yandan oylamanın ilk tarihi olarak 22 Nisan belirlenmişti ancak koronavirüs salgını ve Rusya’daki hızlı yayılma Vladimir Putin’in seçimi ertelenmesine sebep olmuştu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl