Sony, Blockchain teknolojisini Playstation’a entegre edebilir

Bugün ortaya çıkan haberlere göre, uluslararası elektronik şirketi Sony, Blockchain teknolojisinin Playstation Network'e ve Playstation 4'lerin online oyun satın alım kapasitelerine entegrasyonu için patent aldı.

Bugün ortaya çıkan haberlere göre, uluslararası elektronik şirketi Sony, Playstation Network’e ve Playstation 4’lerin online oyun satın alım kapasitelerine Blockchain teknolojisinin entegrasyonu için patent aldı.

Sony; Playstation, Xperia telefonları ve hatta ilk Walkman’in gelişimi gibi birçok teknolojik devrimin arkasında yer alıyor. Sony yeni teknolojileri sıklıkla ön planda tutan bir şirket. Bu nedenle Sony’nin kuruluşundan bu yana ilk defa Blockchain söylentilerini duymak şaşırtıcı bir durum.

Patent, Blockchain yoluyla yetkilendirilmiş bir Dijital Haklar Yönetim Sistemi’ni de kapsıyor.

Bu sistem şu şekilde açıklanabilir:

Playstation 4 ve Playstation Network, kullanıcıların çevrimiçi oyunları satın almasına olanak tanıyor. Kullanıcıların bu oyunları oynamak için onlara sahip olmaları gerekiyor.

Blockchain üzerindeki bir Dijital Haklar Yönetim Sistemi, Playstation Network’ün, oyun satın alma işlemlerini doğrulayabilmesini sağlayarak, oyunların sahipliklerini kanıtlayabiliyor. Kısacası Sony ağdaki oyunların yasal kopyaları olduğundan ve bunları satın alan kullanıcılara lisans verdiğinden emin olmanın kolay yolunu sunuyor. Nihayetinde bunun amacı korsancılığa son vermek.

Patent şu an için beklemede ancak bu patent online oyunlarda, Blockchain’de üretilen daha fazla hak yönetimini ve sözleşmeleri görebilmeye yarayan yeni bir harekete öncülük edebilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. kağan doğramacıoğlu Yanıtla

    Bence mükemmel olur. sony gibi bir devin niye bukadar beklediğini de anlamış değilim.