Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Rusya, Blockchain teknolojisiyle rakipsiz süper güç olabilir

Blockchain, Rusya’nın gelişmiş ekonomilerle aradaki farkı kapatması için yardımcı olabilir Rusya, Blockchain teknolojilerini son zamanlarda öncelikleri arasında almış görünüyor. Ethereum‘un mucidi Vitalik Buterin, geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmişti. İkili arasındaki bu görüşme ile ilgili olarak pek detay verilmedi ancak Putin’in, Blockchain teknolojisine hayran kaldığı ve tam destek sağlayacağını bildirmiştik. Rusya’nın ekonomisi petrole fazla bağımlı. Bu durum da Rusya’nın para birimi Ruble’nin istikrarlı bir para birimi haline gelmesinin önüne geçiyor. Bir petrol varil fiyatı değiştikçe...

Blockchain, Rusya’nın gelişmiş ekonomilerle aradaki farkı kapatması için yardımcı olabilir

Rusya, Blockchain teknolojilerini son zamanlarda öncelikleri arasında almış görünüyor. Ethereum‘un mucidi Vitalik Buterin, geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmişti.

İkili arasındaki bu görüşme ile ilgili olarak pek detay verilmedi ancak Putin’in, Blockchain teknolojisine hayran kaldığı ve tam destek sağlayacağını bildirmiştik.

Rusya’nın ekonomisi petrole fazla bağımlı. Bu durum da Rusya’nın para birimi Ruble’nin istikrarlı bir para birimi haline gelmesinin önüne geçiyor. Bir petrol varil fiyatı değiştikçe Rus Rublesi de dalgalanıyor.

Rusya, Blockhain teknolojilerini öncelikleri arasına alarak Çin ve ABD gibi süper güçlerin hakim olmadığını yeni bir alanda tekel olmak istiyor.

Rus hükümeti, ilk olarak 2007 yılında nanoteknolojilerle ilgilenmeye başladı. Rusnano adında devlete ait bir anonim şirket kuruldu ve eski Genelkurmay Başkanı Anatoly Chubais yönetim koltuğuna oturdu. Bu girişim, yıllar boyunca çeşitli projelere yatırım yaptı ancak Rusya’ya önemli bir sıçrama imkanı sağlayacak fırsatları yaratamadı.

Bir sonraki büyük teşebbüs 2009 yılında Skolkovo İnovasyon Merkezi’nin kurulmasıydı. Bu girişim, Silikon Vadisi’nin başlıca rakiplerinden biri olmayı amaçladı. Bu çaba da başarıya ulaşmadı.

Putin, 2012 yılında yeniden Devlet Başkanı seçildiğinde Rusya ile daha gelişmiş ekonomiler arasındaki farkı kapatmak için teknolojik sıçrama arayışına tekrar başladı.

Rus yatırımcılar, saatte 1000 km hıza ulaşabilen bir tüp içindeki bir çeşit tren olan Hyperloop projesine güçlü bir ilgi gösterdi ancak projenin öncelikler listesinde Rusya yer almadı.

Son fırsat: Ethereum

Vitalik Buterin, şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele yetenekleri nedeniyle Rus hükümetine Blockchain teknolojilerinin olası kullanımını önerdi.

Putin’in de Rusya’yı derinden etkileyen birçok soruna çözüm getirebilecek olan bu projeyi onayladığı öğrenildi. Rusya ayrıca kendi dijital para birimini geliştiren ilk ülke olabilir.

Ülke çapında bir Blockchain deneyi, daha öncekiler gibi açılması gereken bir başka yanlış kapı olabilir ancak ülkeye en son teknolojiyi kullanma imkanı vermek oldukça sevindirici.

Bu arada diğer ekonomik süper güçlerin üstlendiği eylemler yakından izlenmeli. Çünkü Rusya’ya önemli avantaj sağlayabilecek konulara karşılık verme ihtimalleri yüksek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl