Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İstanbul Blockchain Women buluşmalarında bu ay: “Kripto paraların muhasebeleştirilmesi ve vergilendirilmesi”

İstanbul Blockchain Women tarafından Eylül 2019’dan beri düzenlenen Blockchain Use-Case Series toplantıları Paribu'nun katkıları ile yeni sezonda da devam ediyor.

Eylül 2020 online etkinliğinin konuğu Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi, aynı zamanda İstanbul Blokzincir Kadınları Derneği kurucu üyelerinden Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul. 2020 yılı kripto paralar için yeni diyebileceğimiz dönemin de başlangıcı sayılabilir. DeFi, Merkez Bankaları Dijital Paraları, tokenizasyon, hisse senetleri ve yatırım fonlarının dijital varlıklara dönüştürülerek blokzincire taşınması önemli gelişmelerdendi.

Pandemi döneminde şirketlerin ve insanların servetlerini korumaya yönelik arayışları ve mevcut geleneksel yatırım araçlarına, itibari paralara güvensizliği bu dönemde alternatif yatırım araçlarına, özellikle Bitcoin’e yönelmesini sağladı.

Diğer yandan Avrupa’da bazı ülkelerde, ve akabinde Amerika’da bankaların onaya ve izne tabi olmak kaydı ile kripto varlık saklama ve cüzdan hizmetleri vermesine yönelik düzenlemeler yapıldı. Tüm bunlar kripto paraların yaygın kullanımında önemli bir etken olan kurumsal adaptasyon için gerekli zemini hazırlayan faktörler. Tabii destekleyici bir takım regülasyon ve mevzuatların da yürürlüğe girmesi gerekiyor.

Bu kriterlerden biri olarak kripto paraların nasıl muhasebeleştirilmesi gerektiği önemli bir başlık. Prof. Dr. Özkul, canlı yayında paylaşacağı sunumunda bu başlık çerçevesinde; kripto paraların

  • tanımı,
  • sınıflandırılması,
  • vergilendirilmesi ile birlikte
  • blokzincir üzerinden muhasebe kayıt sistemlerinin nasıl olması gerektiğini

detaylı olarak bizlerle paylaşacak.

“Kripto Paraların Muhasebeleştirilmesi ve Vergilendirilmesi” başlığı ile gerçekleşecek yayını 24 Eylül 2020, Saat 19:00’da İstanbul Blockchain Women YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Yayın linki: https://youtu.be/qKJnBZvEOJs

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl